Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ratujmy nasze dziedzictwo

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Jak co roku 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na olsztyńskich cmentarzach odbywa się zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania danych nekropolii. Organizuje ją Społeczny Komitet Ratowania dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, we współpracy z Urzędem Miasta oraz Zakładem Cmentarzy Komunalnych.

Politycy, artyści, sportowcy i samorządowcy i politycy zbierają pieniądze do puszek na cmentarzach komunalnych: przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie i w Dywitach.

- Jest to nasze dziedzictwo historyczne. Jesteśmy obywatelami tego miasta i na nas spoczywa ta powinność, byśmy się tymi grobami zajmowali. Te groby są ważną częścią naszej przeszłości - mówi o zabytkowych nekropoliach dr Jan Chłosta.

Tegoroczna kwesta odbywa się już po raz 14. Od pierwszej publicznej kwesty w 2003 roku oraz dzięki wpłatom i darowiznom osób prywatnych udało się zebrać blisko 260 tys. złotych. Za te pieniądze przeprowadzono prace konserwatorsko-remontowe na trzech zabytkowych olsztyńskich nekropoliach - cmentarzu św. Jakuba, św. Józefa oraz na cmentarzu św. Jana Nepomucena w Dajtkach, Dodatkowo urząd miasta przeznaczył w latach 2006-2016 na prace konserwatorskie na olsztyńskich cmentarzach ponad 383 tys. złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama