Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pamięć wyrażona w modlitwie

- Człowiek żyjący na tym świecie, ogarnięty wieloma sferami ludzkiej aktywności, pragnie odnaleźć w sercu pokój - mówił abp Józef Górzyński.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyły się Zaduszki za zmarłych prawników. Przed Eucharystią wspominano nazwiska zmarłych, polecając ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

- Pożyteczną rzeczą jest modlitwa za zmarłych. W wielu miejscach zachęca nas do tego Pismo Święte. Dlatego w listopadzie, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych, gromadzimy się, aby otoczyć naszą modlitwą prawników, sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy. Niech strumień Bożego Miłosierdzia, wypływający z Eucharystii, obmyje z winy zmarłych, a nas żyjących przygotuje na spotkanie z Bogiem na sądzie ostatecznym - mówił duszpasterz prawników ks. Lucjan Świto.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński. „Dobry Jezu, daj im wieczny odpoczynek” - ta modlitwa najczęściej towarzyszy nam, gdy stoimy nad grobami najbliższych. - Ale wtedy, kiedy gromadzimy się na modlitwie za tych, którzy są nam bliscy, choć może nie są już znani, jako ludzie wierzący wyrażamy swą pamięć w modlitwie - mówił w homilii metropolita.

Podkreślał, że  to jest szczególny wymiar naszej więzi ze zmarłymi  - Człowiek żyjący na tym świecie, ogarnięty wieloma sferami ludzkiej aktywności, pragnie odnaleźć w sercu pokój. Towarzyszy mu często niepokój o życie, ale nie w rozumieniu jakości życia, ale jego trwałości. Żeby życie miało Boską cechę wieczności i wiecznej szczęśliwości, potrzebna jest łaska od Boga. Eucharystia, jako modlitwa za zmarłych, jest tego najdoskonalszym przykładem. Bo to jest sakrament uobecniający Boskie dzieło odkupienia, zbawienia, które dokonał Chrystus poprzez przejście ze śmierci w życie. Właśnie w znaku Eucharystii Chrystus zostawił nam to wydarzenie i przesłanie, że ci, którzy z Nim się złączą, ci razem z Nim przechodzą ze śmierci do życia - mówił abp Górzyński.

Podkreślał, że listopad rozpoczyna się uroczystością Wszystkich Świętych, a w kolejnych dniach trwają modlitwy za zmarłych. W parafiach czytane są wypominki łączone ze Mszą św. lub inną formą wspólnej modlitwy. Oprócz tych form, od pewnego czasu, różne środowiska spotykają się na wspólnej modlitwie w intencji zmarłych kolegów i koleżanki z pracy.

- Uważam, że to jest cenna inicjatywa, która na stałe wpisze się w duchowe przeżywanie listopada. To piękna forma wyrażenia pamięci o tych, którzy byli bliscy. Dla chrześcijanina najbardziej doniosłą i dostojną formą wyrażenia pamięci o tych, którzy odeszli, jest właśnie modlitwa - mówił abp Józef Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama