Nowy numer 43/2020 Archiwum

Musimy łowić w sieci

W Olsztynie odbył się pierwszy kurs w ramach Szkoły Wolontariuszy Parafialnych.

Pierwsze spotkanie dotyczyło m.in. celu założenia parafialnej strony internetowej, podstaw prawa autorskiego dotyczącego zdjęć, grafiki czy tekstów oraz PR w sieci. Zajęcia prowadził Marek Nackowski, fotograf, administrator stron internetowych odpowiedzialny w Ruchu Światło-Życie w Centralnej Diakonii Komunikowania Społecznego za filię śląską. - Parafia nie powinna sobie pozwolić, żeby jej nie było w sieci, w internecie. Dzisiejszy świat pokazuje, że warto się promować, warto żyć tym środowiskiem, którym żyją parafianie. Już papież Benedykt XVI zaznaczył, że o środowisku internetowym możemy mówić jako o pewnej formie wspólnoty i parafie powinny z tego korzystać - mówi M. Nackowski.

- Dużo ludzi szuka dziś kontaktu z parafią poprzez internet. I nie chodzi tu tylko o ogłoszenia parafialne, ale także o ciekawe artykuły, które mogą dać do myślenia komuś, kto interesuje się życiem swojej parafii, a jednocześnie nie prowadzi życia sakramentalnego i do kościoła zwyczajnie nie chodzi - mówi ks. Bartłomiej Matczak z Wydziału Duszpasterskiego. Dodaje, że w ten sposób także może narodzić się wiara. - Do wiary dochodzi się różnymi ścieżkami, czasami przez fascynację, czasami przez przypadek. Kiedyś było to wysłuchanie kazania w kościele, do którego kazała chodzić wierząca dziewczyna, dziś jest to internet, rekolekcje internetowe - wymienia ks. Matczak.

Pierwszy kurs „Parafia w mediach” zapoczątkował Szkołę Wolontariuszy Parafialnych: kolejne spotkania będą dotykać innych tematów m.in. działań charytatywnych, organizowania festynów poprzez zorganizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży parafialnej.

- Jest to odpowiedź na hasło roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Chodzi nam o profesjonalizację zadań w parafii, żebyśmy nauczyli się działań, które są godne, roztropne, mają w sobie niezwykle ważny element ewangelizacyjny i są zgodne z prawem - podkreśla ks. Matczak.

Na kursy zaproszenie są duchowni, siostry zakonne, ale przede wszystkim świeccy, którzy angażują się (lub dopiero zamierzają) w życie swojej parafii. Najbliższy kurs odbędzie się 18 lutego 2017 roku pod hasłem „Jak pomagać innym? - szkolenie z zakresu działań charytatywnych.”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama