Nowy numer 43/2020 Archiwum

Angelusy i demony

Nowa wystawa we Fromborku.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny zapraszają na najnowszą wystawę "Cóż jest świat... szachownica". Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej.

Na wystawie zgromadzono ponad 120 obiektów: rzeźby, malowidła i inne zabytki, w większości jeszcze nie prezentowane w muzeach. Zbiory pochodzą z 45 kościołów i instytucji kościelnych archidiecezji warmińskiej oraz diecezji elbląskiej, a także z prywatnych kolekcji i zbiorów muzealnych.

Na wystawie prezentowane są wizerunki archaniołów, anioły pasyjne, anioły towarzyszące Matce Boskiej, wspomagające atrybucję świętych, a także związane z przypowieściami biblijnymi, pojawiają się również charakterystyczne rzeźby aniołów chrzcielnych. W części ekspozycji poświęconej ikonografii demonów uwagę zwracają dzieła sztuki przedstawiające zdeformowaną i kaleką anatomię diabła, a także prezentacja różnych wcieleń demonów.

Kuratorami wystawy są dr Jowita Jagla i ks. dr Jacek M. Wojtkowski. Wystawa będzie prezentowana do listopada 2017 roku. Można ją podziwiać  od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 - 16:00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama