Nowy numer 33/2018 Archiwum

Maryja uczy otwierać się na Syna

Życzenia abp. Józefa Górzyńskiego.

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przeżywamy ze szczególną wdzięcznością Bogu za wielkie dary Jego łaski, jakich doświadczyliśmy w minionym roku. W Kościele powszechnym był to Jubileuszowy Rok Miłosierdzia przeżywany pod przewodnictwem papieża Franciszka. Dla nas, Polaków, to ogólnokościelne wydarzenie miało szczególny wyraz przez zorganizowane w naszej ojczyźnie Światowe Dni Młodzieży. Miały one swoją kulminację w Krakowie, mieście miłosierdzia, wraz z młodzieżą z całego świata, która jadąc na spotkanie z papieżem, wpierw gościła we wszystkich diecezjach naszego kraju. Także rodziny i parafie naszej archidiecezji otworzyły się gościnnie na pielgrzymów ze świata, i mogli przeżyć razem z nimi wspaniałą przygodę dzielenia się wiarą.

Obchodziliśmy również uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę chrztu Polski. Podejmowaliśmy refleksję nad naszą tożsamością chrzcielną w wymiarze osobistym i narodowym. Podsumowanie tej refleksji był akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Naszego Króla i Pana, który uroczyście złożyliśmy w kończącą rok kościelny uroczystość Chrystusa Króla.

Przed nami rok, w którym prowadzić nas będą Chrystusowe słowa „Idźcie i głoście”. To posłanie nas do dzielenia się wiarą i do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie, w którego uwierzyliśmy. Na tej drodze prowadzić nas będzie Maryja, pierwsza Uczennica Pana; pierwsza, która w Niego uwierzyła i zrodziła Go światu. Nadchodzący rok to wielkie rocznice związane z Jej objawieniami. W maju obchodzona będzie 100. rocznica objawień fatimskich, a we wrześniu 140. objawień w gietrzwałdzkich. Ponadto, obchodzone będą uroczyście także wielkie rocznice koronacji cudownych wizerunków Maryi: w sierpniu 300. rocznica koronacji Obrazu Jasnogórskiego, a we wrześniu 50. koronacji Obrazu Gietrzwałdzkiego. Jak widzimy, dla naszej Warmińskiej Archidiecezji, będzie to szczególna okoliczność i szczególne zobowiązanie do dobrego przygotowania i godnego przeżycia uroczystości gietrzwałdzkich, które przypadną w niedzielę, 10 września. Już dziś zachęcam do udziału w tych ważnych wydarzeniach i do nawiedzania w nadchodzącym roku naszego gietrzwałdzkiego sanktuarium.

Matka Najświętsza, która objawiając się w Gietrzwałdzie obiecała, że „zawsze będzie z nami”, niech będzie także z nami w naszych rodzinnych wspólnotach, gdy zasiądziemy do wigilijnego stołu. Niech będzie pomocą i natchnieniem do wyrażania naszych życzeń i okazania życzliwych postaw wobec najbliższych. Niech pomoże budować ciepłą atmosferę rodzinnych wspólnot i uczy otwierać się na Jej Syna, Jezusa, który rodzi się, aby być „Bogiem z Nami”.

Z całego serca wszystkim błogosławię.
abp Józef Górzyński, metropolita warmiński

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma