Nowy numer 43/2020 Archiwum

Etap dojrzewania człowieka

- Chrystus pokazał nam, że człowiek musi się rozwijać, zgłębiać prawdę, poznawać świat - usłyszeli świętujący jubileusz 20-lecia szkoły.

Społeczność Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie przeżywała swoje święto patronalne. Uczniowie szkół, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka, by pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo na dalszy czas działalności.

- 20 lat temu 8 dzieci zaczynało edukację w katolickiej szkole podstawowej. Po latach cały zespół liczy ponad 500 uczniów. Modlimy się, by absolwenci szkół stali się świadkami Jezusa. Nawiązujmy życiem do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”, abyśmy swoją postawą głosili Chrystusa, za którym chcemy iść - mówił duszpasterz szkoły i proboszcz parafii ks. Andrzej Pluta.

- 20 lat to krótka historia - uśmiechał się abp Górzyński. - Tworzycie tę historię, wpisujecie się w nią. Wasze świadectwo będzie wymiarem szczególnym, jeśli chodzi o życie. Chcemy prosić Boga, za wstawiennictwem św. Józefa i Matki Bożej, członków Świętej Rodziny, która patronuje temu dziełu, by jak najbardziej błogosławione owoce przynosił wasz trud, który podejmujecie w szkole, a kiedy ukończycie edukację, byście wartości tu nabyte przenieśli w dalsze życie - mówił metropolita.

W wygłoszonej homilii mówił o życiu Jezusa Chrystusa i tajemnicy wcielenia. Że Chrystus żył jak człowiek, dorastał w rodzinie, uczył się i podejmował obowiązki. - To, co wy przeżywacie, co was dotyka - że musicie słuchać rodziców, pytania, dlaczego tak, a nie inaczej, że trzeba rano wstawać, potem szkoła, wysłuchiwanie tych, którzy przekazują wiedzę, zdawanie egzaminów, domowe obowiązki - to również było udziałem Jezusa. On to przeżywał. Ale to jest konieczny etap życia. Pan Jezus nie unikał tego. Wszedł w pełni w nasze życie. Przeszedł i ten etap dojrzewania człowieka. Pokazał nam, że człowiek musi dojrzewać, musi się rozwijać, zgłębiać prawdę, poznawać świat. Dzięki temu możemy później dobrze wypełnić powierzone nam zadanie. Musimy być dobrze przygotowani - zaznaczył metropolita.

Podkreślał, że tylko Bóg wie, co jest przed nami i jakie będą nasze zadania. - Musimy być gotowi i umiejętni. Tak żyje chrześcijanin, uczeń Jezusa. Ilekroć będziecie się zastanawiać, jak postąpić, zadajcie sobie pytanie: „Co zrobiłby Jezus na moim miejscu?”. Naśladowanie Jezusa to najlepsza droga - mówił.

Po Eucharystii w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie liceum. Następnie w jasełkach zagrali uczniowie klasy II szkoły podstawowej.

W skład Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie wchodzą: Niepubliczne Przedszkole Katolickie, Katolicka Szkoła Podstawowa, Gimnazjum nr 22 Katolickie oraz XIII Liceum Ogólnokształcące Katolickie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama