Do 31 marca 2017 r. samorządy mają czas na podjęcie decyzji i poinformowanie, jak będzie wyglądała nowa sieć szkół.
Kurator oświaty Marek Nowacki wraz z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim spotkali się z dziennikarzami, aby przybliżyć zagadnienia związane z reformą oświaty oraz podać najistotniejsze informacje związane z wprowadzaniem reformy w naszym regionie.
- Ustawy dotyczące reformy oświaty weszły w życie. Chcemy poinformować, jak wdrażanie reformy będzie przebiegać w naszym województwie. 1 września 2017 r. znajdziemy się w zreformowanej szkole, w zreformowanym systemie oświaty. Jesteśmy zobligowani do tego, by przygotować wszystkie elementy reformy, aby dzieci i młodzież spokojnie mogli rozpocząć naukę w zreformowanej szkole. Na poziomie naszego województwa pan kurator powoła zespoły odpowiedzialne za ten proces - mówił wojewoda.
Kurator Marek Nowacki podkreślał, że rozpoczął się etap nie rozmowy na temat przyczyn reformy i jej założeniach, ale etap wdrażania reformy edukacji, której główne założenia to ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum. Kluczowym jej elementem jest podjęcie decyzji przez poszczególne samorządy terytorialne dotyczące sieci szkół.
W najbliższym czasie w naszym regionie odbędzie się szereg spotkań z rodzicami, radami rodziców, nauczycielami i samorządowcami, w sumie 98. Odbędzie się również cykl szkoleń z nauczycielami dotyczących nowej podstawy programowej.
Do 31 marca 2017 r. samorządy mają czas na podjęcie decyzji i poinformowanie, jak będzie wyglądała nowa sieć szkół. - Zachęcamy do kontaktu z dyrektorami szkół, nauczycielami oraz lokalnymi urzędami, aby sprawdzić, jakie propozycje przekształceń zostały zaplanowane w poszczególnych miejscowościach - apelował kurator oświaty.
Reforma oświaty ma również na celu podwyższenie jakości nauczania języków obcych, znajomości technologii informacyjno-komunikacyjnych i matematyki. - Chcemy, aby docelowo w każdej szkole pracował pedagog, psycholog, logopeda, doradca zawodowy i metodyczny - podkreślał kurator.