Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bezpieczny lód...

… nie istnieje. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii?

Każdego roku przed feriami policjanci, strażacy, leśnicy przypominają, że podczas zimowego odpoczynku należy zachować szczególne niebezpieczeństwo. W powiecie olsztyńskim odbyły się specjalne festyny dla dzieci i młodzieży, podczas których przedstawiciele służb zwracali przede wszystkim uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowi zabawa na zamarzniętych jeziorach.

- Pokazy przygotowane przez policję wodną, ratowników medycznych i strażaków mają być przesłaniem i przestrogą dla najmłodszych, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna. Często jest on zdradliwy i nie powinien służyć za miejsce do zabawy. Pamiętajmy, że udane ferie to przede wszystkim ferie bezpieczne - tłumaczy Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Podczas festynów uczniowie obserwowali akcje ratownicze w wykonaniu policyjnego poduszkowca i strażaków ochotników, dowiadywali się także o podstawowych zasadach, jakich należy się trzymać podczas kryzysowej sytuacji na zamarzniętym jeziorze. Przede wszystkim organizatorzy akcji starali się przekazać młodzieży, że nie istnieje coś takiego, jak „bezpieczny lód”, a każde wejście na zamarznięte jezioro jest obarczone poważnym ryzykiem. Jak podkreślają organizatorzy cieszy fakt, że coraz więcej szkół i uczniów jest zainteresowanych tego typu akcjami, a same festyny stanowią znakomitą kampanię na rzecz bezpieczeństwa.

Organizatorzy festynów mają także nadzieję, że apele trafią również do dorosłych - każdego roku zdarza się przypadek, że ktoś nie tylko wchodzi na zamarznięte jeziora, ale nawet wjeżdża samochodem. Taka zabawa niejednokrotnie kończy się tragicznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama