Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pewny lód nie istnieje

Trwa zimowa przerwa od szkoły. Jeszcze przed nią policjanci, strażacy i leśnicy przypominali dzieciom i młodzieży, jak ważne jest bezpieczeństwo i zachowanie ostrożności przy zimowej zabawie.

Po raz kolejny w powiecie olsztyńskim odbyły się specjalne festyny edukacyjne, w których wzięło udział ok. 2,5 tys. dzieci. Przedstawiciele służb zwracali przede wszystkim uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowi zabawa na zamarzniętych jeziorach.

– Pokazy przygotowane przez policję wodną, ratowników medycznych i strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna. Często jest on zdradliwy i nie powinien służyć za miejsce do zabawy. Pamiętajmy, że udane ferie to przede wszystkim ferie bezpieczne – tłumaczy Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Podczas festynów uczniowie obserwowali akcje ratownicze w wykonaniu załogi policyjnego poduszkowca i strażaków ochotników. Poznawali także podstawowe zasady, jakich należy się trzymać podczas kryzysowej sytuacji na zamarzniętym jeziorze. Funkcjonariusze podkreślali, że każde wejście na zamarznięte jezioro jest obarczone poważnym ryzykiem. Organizatorów cieszy, że coraz więcej szkół i uczniów jest zainteresowanych takimi akcjami, a same festyny stanowią rewelacyjną kampanię na rzecz bezpieczeństwa. – Takie akcje informacyjne przynoszą znakomite efekty, rośnie świadomość wśród dzieci i młodzieży, a oni z kolei przekazują informacje dalej, rodzinie i znajomym. Skutek jest taki, że od kilku lat na terenie Olsztyna i powiatu w okresie zimowym służby nie odnotowały ani jednego utonięcia dziecka – zaznaczają organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma