Nowy numer 28/2018 Archiwum

Powstanie pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Ma zostać odsłonięty w Olsztynie 1 marca.

Rada miasta w Olsztynie zgodziła się na umieszczenie na terenie Cmentarza Komunalnego symbolicznej mogiły upamiętniającej żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Inicjatorami stworzenia miejsca pamięci są Ewa i Piotr Duczymińscy. Jest już zgoda właściciela terenu, opi­nia Wojewódzkiej Rady Ochrony Pa­mięci Walk i Męczeń­stwa oraz ostateczna pozytywna opinia Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Inicjatorzy przeprowadzili już nawet zbiórkę publiczną, mają zebrane fundusze i przygotowany projekt pomnika – według ich projektu na polnych głazach znajdują się metalowe litery NSZ, symboliczna jaszczurka oraz tablica z krzyżem NSZ i fragmentem przysięgi: „Ja walkę o Wielką Polskę uważam za najważniejszy cel mego życia. Mając szczerą i nieprzymuszoną wolę służyć ojczyźnie, aż do ostatniej kropli krwi - wstępuję do Narodowych Sił Zbrojnych...”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma