Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ptasia grypa na Warmii i Mazurach

Wykryto pierwsze ognisko wirusa w naszym województwie.

W gospodarstwie w Tomarynach w gminie Gietrzwałd wykryto pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu (H5N8) - poinformował w niedzielę Główny Lekarz Weterynarii. Jest to 35. ognisko wirusa w Polsce.

Budynek inwentarski, w którym stwierdzono chorobę, sąsiaduje z budynkiem zasiedlonym brojlerem indyczym w liczbie 3932 (w wieku 2,5 tygodnia). Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Wokół ogniska wirusa została wyznaczona 3-kilometrowa strefa zapowietrzenia i 10-kilometrowa strefa zagrożenia. Drób zostanie uśpiony i zutylizowany, a gospodarstwo zdezynfekowane i objęte kwarantanną.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są dzikie ptaki. Wirus podtypu H5N8 jest uważany za niegroźny dla człowieka (dotychczas na świecie nie stwierdzono przypadku zakażenia), natomiast przynosi bardzo duże straty gospodarcze. Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów drobiu w UE.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma