Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niech cię wybawi

– Pamiętajcie, Bogu powierzajcie cierpienie, ten trud, aby On je pobłogosławił, by stało się ono udziałem w zbawieniu świata – prosił abp Józef Górzyński.

Choroba to rzeczywistość, która towarzyszy człowiekowi praktycznie na każdym etapie jego życia. Nawet jeśli sam jej nie doświadcza, to doświadczają jej jego bliscy. Postawa wobec choroby jest wyzwaniem, bo może zmienić życie każdego z nas – mówił metropolita warmiński.

W wielu kościołach naszej archidiecezji 11 lutego odbyły się nabożeństwa, odprawiano Eucharystie w intencji chorych, a kapłani udzielali sakramentu chorych. W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński. W homilii przypominał, że Bóg, który jest nie tylko Stworzycielem świata, ale także w osobie Jezusa Chrystusa Uzdrowicielem świata, wychodzi zagubionemu człowiekowi naprzeciw. Kiedy Chrystus przychodzi jako Bóg wcielony, aby ratować człowieka, jako jeden ze znaków swojej boskości objawia moc uzdrawiania. Był to częsty znak w działalności Jezusa. – Ale tę rzeczywistość często człowiek chce postrzegać po swojemu i najchętniej chciałby znów powrócić do zdrowia, nie dostrzegając, że to znak, który pomaga człowiekowi zrozumieć to, co najważniejsze, zrozumieć sens życia – mówił metropolita. Pomoc, którą Bóg niesie w chorobie i cierpieniu, to nie jest tylko akt uzdrowienia. – Podczas przyjmowania sakramentu usłyszycie, że Bóg, który odpuszcza człowiekowi grzechy, czyli leczy źródło zła, „niech cię wybawi”, czyli niech sprawi, by to, czego doświadczasz, posłużyło zbawieniu, bo to jest najważniejsze. Ale jest i ciąg dalszy, „i łaskawie podźwignie”. Czyli jeśli będzie taka Jego łaska, niech cię przywróci także do zdrowia na tym świecie – wyjaśniał abp Górzyński. Podkreślał, że tylko Chrystus nadał cierpieniu wartość, bo bez Jego męki nie dokonałoby się zbawienie człowieka, a cierpienie pozostałoby wyłącznie złem. – A to zło właściwie postrzegane i przeżywane w łączności z Chrystusem, staje się zbawczym cierpieniem. Dlatego tak ważne jest, aby z Chrystusem przeżywać to doświadczenie – mówił metropolita. Po homilii kapłani udzielili zgromadzonym sakramentu chorych. Na koniec Mszy św., zwyczajem z Lourdes, abp Józef Górzyński pobłogosławił każdego Najświętszym Sakramentem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama