Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jak działa 500+?

W Warmińsko-Mazurskiem z programu korzysta ponad 100 tys. rodzin.

Trwają regionalne konsultacje dotyczące świadczeń wychowawczych i program Senior Plus. Nasz region wizytuje Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Spotyka się z samorządowcami, zbiera uwagi, doświadczenia i rekomendacje z prawie rocznego prowadzenie programu Rodzina 500plus.

W całym kraju w ubiegłym roku ze świadczenia wychowawczego skorzystało 3,8 mln dzieci. W Warmińsko-Mazurskiem było to 155 tys. dzieci. - W 2016 roku na program przeznaczyliśmy kwotę 17,6 mld zł. Szacujemy, że w 2017 roku będzie to kwota 23,163 mld zł - podaje wiceminister Bojanowska.

W Polsce toczyło się zaledwie 1005 spraw o zamianę świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe. Do faktycznej zamiany i wypłacania świadczenia w formie rzeczowej doszło w 670 przypadkach.

Wiceminister Bojanowska podczas spotkania z dziennikarzami mówiła również o starcie programu Senior Plus. - Jest to nowe podejście do realizowanej polityki społecznej wobec osób starszych. W poniedziałek ogłaszamy nabór do programu odnośnie budowy domów dziennego pobytu oraz klubów samopomocy dla seniorów - zapowiada podsekretarz stanu i dodaje, że nowy program zakłada zmniejszenie wymagań powstawania domów i klubów, przy jednoczesnym zwiększeniu dofinansowania. - Chcemy, żeby tych domów i klubów powstało jak najwięcej, by starsi udzie mieli gdzie wyjść z domu, spotkać się, wypić kawę, porozmawiać. By nie byli sami w domu - tłumaczy E. Bojanowska.

W 2017 roku rząd na domy i kluby dla seniorów chce przeznaczyć 30 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma