…dał zwycięstwo Natalii i Aleksandrze, które 5 kwietnia powalczą o zwycięstwo podczas ogólnopolskiego finału Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.
To wyjątkowa olimpiada wiedzy. Nie trzeba wykazywać się konkretną wiedzą, a pewną wrażliwością, empatią i świadomością czym jest w naszym życiu rodzina.
- Celem Olimpiady Wiedzy o Rodzinie jest promocja rodziny. Dziś mówi się o kryzysie rodziny i w związku z tym jest potrzeba ukazywania jej piękna. Po wtóre, we współczesnej postmodernistycznej społeczności promuje się inne wzorce życia międzyludzkiego. W kontekście takich kulturowych uwarunkowań to okazuje się być rzeczą istotną - mówi ks. Karol Jasiński, koordynator etapu okręgowego.
Na olimpiadę składają się trzy etapy - szkolny, okręgowy i ogólnopolski. - Dzisiejszy etap oparty jest na przygotowanych przez zespoły filmach i multimedialnych prezentacjach - wyjaśnia ks. Karol. Spośród 15 podanych tematów uczestnicy wybierali jeden. - Dziś są one prezentowane na forum publicznym - dodaje.
Wśród osób biorących udział w olimpiadzie jest Karolina z II LO w Olsztynie, która wraz z Martą przygotowała film: „Dziadkowie - prawdziwe bogactwo”. - Chcemy ukazać stosunek ludzi w różnym wieku do ich dziadków i jaki wpływ wywarli na ich życie, jakie wartości przekazali. Zobrazowałyśmy całe piękno i bogactwo dziadków - uśmiecha się Karolina. Poprosiły o wypowiedzi znajomych, nauczycieli i rówieśników. Montując film i jeszcze raz wsłuchując się w wypowiedzi zdały sobie sprawę, jak wiele w życiu człowieka znaczy przemijające pokolenie. - Trzeba się zatrzymać, pójść do nich, podziękować, spędzić z nimi więcej czasu, bo może go niedługo zabraknąć - mówi.
„Rodzina pierwszą szkołą życia” - to temat prezentacji przygotowanej przez Paulinę i Julię z II LO w Piszu. - Mówimy o autorytetach, pełnej rodzinie, gdzie są oboje rodziców, ale też i podjęłyśmy jakże ważny problem, jakim jest brak któregoś z rodziców. W trakcie przygotowań miałam wiele refleksji. Znam wiele osób, które wychowują się bez ojca, czy mama jest gdzieś zagranicą i tam pracuje. Miałam poczucie żalu, że dziś tak wielu moich rówieśników nie zaznaje miłości w pełnej rodzinie - mówi Paulina.
Do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 5 kwietnia w Olsztynie, zakwalifikowały się Natalia Augustyn i Aleksandra Iwin z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie. Ich film „Mamo, tato, gdzie jesteś? Potrzebuję was” zdobył największe uznanie. - Olbrzymie zaangażowanie, barwne ujęcie tematu i kreatywność. Montaż niezwykłych wypowiedzi, pełnych refleksji i prawdy o tym, czym jest miłość w rodzinie i czym skutkuje jej brak - podsumowuje ks. Jasiński.