Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mówimy o Janie Pawle II

- Fascynuje mnie duchowość maryjna Ojca Świętego, jego historia życia - mówi Alicja.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się wojewódzki etap VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.

- Tegoroczny temat: „Jan Paweł II, papież spod fatimskiego orędzia Matki Bożej” przybliża młodym nie tylko postać papieża Polaka, ale też i przesłanie Maryi, które skierowała do świata za pośrednictwem Hiacynty, Łucji i Franciszka. I późniejsze świadectwo papieża po zamachu na jego życie, że „czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę”. To zainteresowało młodzież - mówi Bożena Szczurek, przewodnicząca komisji konkursowej.

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu, musieli wcześniej napisać wypracowanie. Młodzi wybierali najczęściej zagadnienia dotyczące Różańca, zamachu na Jana Pawła II i papieskiego zawołania: „Totus Tuus”. Etap wojewódzki wyłoni 5 laureatów, którzy będą reprezentować nasze województwo 18 maja w Lublinie, w ogólnopolskim finale konkursu.

- Oczywiście, chodzi głównie o poznanie Jana Pawła II, ale też i uświadomienie, jak ważny w życiu młodych jest autorytet, mistrz życia - wyjaśnia B. Szczurek.

- Myślę, że to jest bardzo ważny konkurs, bo mówimy o Janie Pawle II. Zgłębianie wiedzy na temat jego życia i nauki jest dla nas Polaków obowiązkiem, nakazem moralnym - dodaje Barbara Antczak z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Czy postać papieża Słowianina pociąga młodych? Jak oni widzą tę postać? Przecież mówi się, że to autorytet dla wielu z nich.

- Ciekawi mnie postać Jana Pawła II. Myślę, że sama nauka, przygotowanie do konkursu umacniają wiarę. Fascynuje mnie duchowość maryjna Ojca Świętego, jego historia życia, jak przeżył wojnę i później porzucił teatr, by wypełnić swoje powołanie. Myślę, że spokój i umiejętność zjednywania sobie ludzi, rozmowa z nimi, otwartość wobec młodych to cechy, które mnie ujmują. Warto brać z niego przykład - mówi Alicja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama