Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jakby Maryja mówiła: „Jestem z tobą”

– Przed zgłoszeniem się do rywalizacji tak naprawdę niewiele wiedziałam o Janie Pawle II. Odkryłam to podczas czytania lektur. Zdziwiłam się, że dokonał tyle w życiu – mówi Zofia.

Chcemy rozbudzić zainteresowanie młodzieży postacią Jana Pawła II. Przecież to osoby, które go nie znają, nie towarzyszyły mu podczas pontyfikatu, nie śledziły na żywo niezwykłych wydarzeń, jakimi były pielgrzymki papieża do Polski, czy też tych tragicznych, kiedy 13 maja miał miejsce zamach na placu św. Piotra, a cały Kościół we łzach klęczał w tysiącach świątyń, modląc się o jego ocalenie.

A przecież przesłanie Jana Pawła II jest nieustające, aktualne, przemieniające spojrzenie na świat i własne życie. I mimo upływu lat nie jest do końca poznane – mówi Bożena Szczurek, przewodnicząca komisji konkursowej.

Uważa ona, że tegoroczny temat VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin – Jan Paweł II, papież spod fatimskiego orędzia Matki Bożej” – może przybliżyć młodym nie tylko postać papieża Polaka, ale i przesłanie Maryi, które skierowała do świata za pośrednictwem, Łucji, Hiacynty i Franciszka. A także późniejsze świadectwo Ojca Świętego, że „czyjaś ręka strzelała, ale inna Ręka prowadziła kulę”.

Człowiek, który po prostu kochał

Ewa Kotwicka, nauczycielka z Łukty, już po raz ósmy przyjechała ze swoimi uczniami na ten etap konkursu. – To jest zawsze kilka osób, które traktują postać Jana Pawła II w sposób szczególny. Wcześniej rozmawiam z młodzieżą, nie wybieram do konkursu przypadkowych osób. Później wspólnie przygotowujemy się, często spotykamy się popołudniami, by omówić różne zagadnienia, pogłębić naukę papieża, wejść głębiej w jej treści. Ja czytam, oni czytają i później rozmawiamy – mówi.

Podkreśla, że tego typu konkursy kuratoryjne są niezwykle cenne, bo podejmują najważniejsze zagadnienia życia, ukazując to, co jest fundamentem nie tylko chrześcijaństwa, ale i człowieczeństwa. – Pontyfikat Jana Pawła II wpisany był w maryjność, a szczególnie w orędzie Matki Bożej z Fatimy. Nie ma przypadków – uśmiecha się pani Ewa. – To, że zamach miał miejsce w 64. rocznicę objawień fatimskich, że na placu św. Piotra była z pielgrzymami figura z Fatimy – to jakby Maryja mówiła: „Jestem z tobą”. To zaciekawiło młodzież. Myślę, że Pan Bóg wiele rzeczy nam przez to wydarzenie ukazał – dodaje.

Nauczycielka podkreśla, że dla niej Jan Paweł II to wzór życia. – Niesamowita osobowość. To człowiek, który po prostu kochał i potrafił słuchać. Dla mnie to bardzo ważne i chciałabym to przekazać młodzieży. Jeśli oni pójdą tą drogą, wtedy zajdą daleko. W trakcie przygotowań do konkursu modlę się za moich uczniów – mówi.

Rozwiewa wątpliwości

Czy postać papieża Słowianina pociąga młodych?

– Ciekawi mnie postać Jana Pawła II. Myślę, że sama nauka, przygotowanie do konkursu, umacnia wiarę. Fascynuje mnie duchowość maryjna Ojca Świętego, jego historia życia, jak przeżył wojnę i później porzucił teatr, by wypełnić swoje powołanie. Jego spokój i umiejętność zjednywania sobie ludzi, rozmowa z nimi, otwartość wobec młodych – to cechy, które mnie w nim ujmują. Warto brać z niego przykład – mówi Alicja.

– Wiedza o papieżu nie jest już tak powszechna. Przed zgłoszeniem się do tego konkursu tak naprawdę niewiele wiedziałam o Janie Pawle II. Odkryłam to podczas czytania lektur. Zdziwiłam się, że dokonał tyle w życiu. Zanim został papieżem, zakładał ze swoimi przyjaciółmi kółka teatralne. Doceniał kobiety, nawet napisał encyklikę na temat kobiet w życiu Kościoła – wymienia Zofia.

– Miłość do Polski, duchowe zaangażowanie na jej drodze ku wolności. To powinniśmy zauważać – dodaje Zuzanna. – Szczególnie zainteresował mnie okres jego młodzieńczego życia, kiedy dojrzewała w nim wiara. I on tą wiarą później żył. Kiedy jesteśmy młodzi, troszeczkę powątpiewamy, jakby tracimy wiarę. Chyba każdy ma taki okres. A Jan Paweł II może być osobą, która te wątpliwości rozwiewa. On w sposób trafiający do młodzieży tłumaczył to wszystko. Czy w moim życiu te wątpliwości rozwiał? Można powiedzieć, że tak – mówi Emilia.

Ważny konkurs

Wojewódzki finał konkursu odbył się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu, musieli wcześniej napisać wypracowanie na wybrany temat. Wybierali najczęściej zagadnienia dotyczące Różańca, zamachu na Jana Pawła II i papieskiego zawołania: „Totus Tuus”.

Do finału zakwalifikowało się 25 uczestników. Pięciu laureatów będzie reprezentować nasze województwo 18 maja w Lublinie, na ogólnopolskim finale konkursu. – Oczywiście główny cel to poznanie Jana Pawła II, ale i uświadomienie, jak ważny w życiu młodych jest autorytet, mistrz życia – wyjaśnia Bożena Szczurek. – Myślę, że to jest bardzo ważny konkurs, bo mówimy o Janie Pawle II. Zgłębianie wiedzy na temat jego życia i nauki jest dla nas Polaków obowiązkiem, nakazem moralnym – dodaje Barbara Antczak z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama