Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jak w lustrze

- Św. Paweł sam nazwał ten tekst "przykładem dla was" - mówi dr Aleksandra Nalewaj.

Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu „Disputationes Theologicale”.

Tym razem dr Aleksandra Nalewaj przybliżyła temat wspólnoty korynckiej w nauczaniu św. Pawła.

- Będziemy się przyglądać szczególnie fragmentowi 1 Listu do Koryntian z rozdziału 10, wiersze od 1 do 13. To tekst, który sam św. Paweł nazywa „przykładem dla was” - tłumaczyła dr Nalewaj.

Podkreślała, że wykłady otwarte mają na celu upowszechnianie wiedzy teologicznej i pokazanie, że teologia nie jest przeznaczona tylko dla wąskiego grona, ale że każdy może z niej korzystać. Podczas wykładu przedstawiła ówczesną sytuację w Koryncie, okoliczności dotarcia tam św. Pawła i okoliczności napisania listu.

- We wspomnianym fragmencie jest mowa o odległych wydarzeniach z dziejów narodu wybranego: opuszczenie Egiptu, przejście przez morze, wędrówka przez pustynię. Św. Paweł widzi analogię miedzy postawą mieszkańców Koryntu a biblijnym Izraelem i pokazuje, że w tych wydarzeniach sprzed wieków mogą przejrzeć się jak w lustrze - tłumaczy dr Nalewaj.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma