Posłaniec Warmiński

Zamysł papieża

Ta reforma ożywiła działalność duszpasterską, rzeczywiście zbliżyła wiernych do duszpasterzy i duszpasterzy do wiernych - podkreśla ks. Paweł Rabczyński.

25-lecie powstania archidiecezji warmińskiej było okazją do zorganizowania studenckiego forum naukowego, podczas którego młodzi prelegenci omawiali zagadnienia związane z kościołami katedralnymi, nową ewangelizacją, peregrynacją wizerunku Matki Bożej Miłosiernej, czy historią Ruchu Światło-Życie w naszej archidiecezji w latach 1992-2017.

Podjęto również temat edukacji katolickiej na przykładzie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny.

- Osobiście przygotowałem informacje „Archidiecezja warmińska w liczbach”, czyli dane statystyczne z ostatnich 25 lat - mówi kl. Sławomir Sokołowski. - Można zaobserwować, że w naszej archidiecezji w ciągu tego okresu o 39 wzrosła liczba parafii, głównie zlokalizowanych w miastach. Jeżeli chodzi o kapłanów, to wielu z nich w 1992 r. przeszło do diecezji ełckiej i elbląskiej - wyjaśnia.

Obecnie mamy 464 kapłanów diecezjalnych, 262 parafie, 33 dekanaty. W archidiecezji posługuje dodatkowo 98 kapłanów zakonnych, 240 sióstr zakonnych, alumnów w seminarium jest 39, a wiernych - 659 tys.

Papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. zmieniła strukturę Kościoła katolickiego.

Na mocy postanowień Jana Pawła II powstało 13 nowych diecezji, a 8 dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji.

- Zamysłem papieża było, by biskup był bliżej wiernych. I tak rzeczywiście się stało. Poszczególne diecezje miały być zamieszkane przez maksymalnie 1 mln osób. Nasza archidiecezja, po reorganizacji, liczyła ponad 700 tys. mieszkańców. Przed reformą była największą powierzchniową diecezją w Polsce, 24,5 tys. km kw. - mówi ks. Paweł Rabczyński, rektor WSD „Hosianum”, opiekun studenckiego koła naukowo-ekumenicznego przy wydziale teologii UWM w Olsztynie.

Skupiając się na diecezji warmińskiej wymienia, że została ona podniesiona do rangi archidiecezji, powstały dwie nowe diecezje sufraganalne - elbląska i ełcka.

- Myślę, że ta reforma ożywiła działalność duszpasterską, rzeczywiście zbliżyła wiernych do duszpasterzy i duszpasterzy do wiernych. Reforma zbiegła się z odzyskaniem wolności, zaczęły powstawać stowarzyszenia katolickie, liczne wspólnoty, czy katolickie placówki edukacyjne - podkreśla ks. Rabczyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..