Nowy Numer 29/2018 Archiwum

By być bliżej ludzi

Dziś obchodzimy 25. rocznicę utworzenia archidiecezji warmińskiej.

Bulla Jana Pawła II Totus Tuus Poloaniae Populus z 25 marca 1992 roku głęboko zreformowała ówczesne struktury Kościoła w Polsce - w jej wyniku powstało 41 nowych jednostek organizacyjnych.

Dla ówczesnej diecezji warmińskiej reforma oznaczała podniesienie do godności archidiecezji oraz utworzenie wraz z nowo utworzonymi diecezją ełcką i elbląską metropolii warmińskiej. Pierwszym arcybiskupem warmińskim został abp Edmund Piszcz.

- To, co się stało w 1992 roku, było wielkim dobrodziejstwem. Księża, biskupi stali się bliżsi swoim środowiskom, ludziom - podkreśla abp Piszcz.

Warto podkreślić, że kiedy w 1985 roku został powołany na biskupa warmińskiego zauważył potrzebę podziału ówczesnej diecezji warmińskiej, bardzo rozległej, która jakby w naturalny sposób dzieliła się na 3 regiony: centralny w Olsztynie oraz w Elblągu i Ełku. Bp Piszcz uznał, że warto powołać biskupów pomocniczych, którzy mogliby administrować w Elblągu (ks. inf. Mieczysław Józefczyk) i Ełku (bp Józef Wysocki). W ten sposób już od 1986 roku diecezja warmińska była w jakiejś mierze podzielona.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma