Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kształcić pracowników, nie absolwentów

Jak odpowiednio przygotować młodych ludzi do pracy?

Reforma oświaty zakłada przekształcenie szkół zawodowych w szkoły branżowe. - Wielu pracodawców zmaga się z problemem braku wykwalifikowanych pracowników. Brakuje choćby tapicerów czy spawaczy, ale również brakuje wysoko wykwalifikowanej kadry - mówi Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym” z udziałem pracodawców i dyrektorów szkół, którzy dyskutowali o tym, jak kształcić przyszłych pracowników.

- System dualny to połączenie praktyki z teorią. Ten model funkcjonuje w wielu krajach, a od kilku lat my staramy się ten system zaadaptować do naszych warunków. System kształcenia zawodowego oparty o system dualny to jeden z cenniejszych elementów reformy oświaty - zaznacza wojewoda Artur Chojecki. - Reforma zapewni wypracowania takiego systemy kształcenia zawodowego, który będzie najbardziej optymalny zarówno dla uczniów, jak i pracodawców. Słyszymy, jak pracodawcy mówią, że młodzi ludzie przychodzący do pracy są tak naprawdę do niej nieprzygotowani. Stąd pomysł, by w szerszym zakresie włączyć w system kształcenia pracodawców, by pomogli przygotować przyszłych pracowników. Będzie to z korzyścią dla wszystkich - tłumaczy wojewoda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama