Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nie tylko koncert

– Przyjeżdża do nas wiele zespołów. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, kiedy widzimy dzieci realizujące swoje pasje – mówi dyrektor
SP nr 4 Małgorzata Szuba.

Co roku ten festiwal dedykowany jest pamięci św. Jana Pawła II. – Z racji tego, że mamy rok wolontariatu oraz św. Brata Alberta, hasłem naszego muzycznego spotkania są słowa świętego: „Bądź dobry jak chleb” – wyjaśnia Janina Krzyżanowska, nauczycielka religii ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie. – Kiedy rozpoczęłam pracę jako katechetka, pomyślałam, że warto byłoby zorganizować przegląd piosenek. Pani dyrektor z dużą otwartością przyjęła mój pomysł. I tak od 11 lat festiwal się rozwija.

W tym roku na scenie zaprezentowały się zespoły i soliści z jedenastu szkół.

Czasami niewiele trzeba, ale...

Niektórzy na festiwalu są już kolejny raz. – Co roku przyjeżdżamy tu z wielką radością. Dzieci do występu przygotowują się około miesiąca. Wybieramy znane piosenki, czasami coś się ciekawego usłyszy, albo ktoś podpowie, jaką piosenkę warto zaprezentować. Nawet dzieci szukają – uśmiecha się Wioletta Pirianowicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej – Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty w Dobrym Mieście.

Podkreśla, że festiwali wiosną jest wiele, ale ten ma głębsze przesłanie, odnosi się do wiary, ważnych wartości, które trzeba przekazywać młodemu pokoleniu. – Dzieci zatrzymują się przy pewnych tekstach, wyciszają, zastanawiają. Zupełnie inaczej patrzą na świat, dostrzegają dobro, którego przecież wokół nas jest wiele. To procentuje na lekcjach religii i w codzienności. W zespole są dzieci, które przygotowują się do Komunii św., także ten czas jest wpisany w ich formację duchową – dodaje pani Wioletta.

Wspomina momenty, kiedy jej podopieczni zaczęli się interesować świętymi, dopytywać o nich, odwołując się do tekstów piosenek. – Czasami niewiele trzeba, żeby zainteresować czymś dziecko, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Rzucić im hasło, podsunąć fragment piosenki. Myślę, że i temu służą takie spotkania z piosenkę religijną – mówi W. Pirianowicz.

Są przyszłością

Organizatorzy uważają, że wsłuchiwanie się w teksty piosenek, często mówiących o ważnych wartościach, może przyczynić się do pobudzenia życia duchowego młodych osób. – Jak św. Jan Paweł II mówił do nich, że są przyszłością świata, tak i my staramy się tak działać, by oni odczuli, że są ważni, wspaniali, że mają wiele talentów, którymi będą dzielić się w innymi – mówi pani Janina.

Integracja, spotkanie, wspólne przeżycie niezapomnianych chwil. – To jest coś cennego i ważnego – dodaje. Tradycyjnie festiwal zakończył wspólny śpiew „Barki”. – Nasz festiwal to nie tylko wielki koncert, ale przede wszystkim przesłanie do młodego pokolenia, potwierdzające jedną z dróg dochodzenia do świętości – podkreśla Małgorzata Szuba.


Wyniki:

Szkoły podstawowe: 1. – SP 4 Orneta; 2. – SP 1 Orneta; 3. SP – Bażyny. Wyróżnienia: SP Młynary, SP Mingajny, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Dobre Miasto.

Gimnazja: 1. – Gimnazjum nr 1 w Ornecie; 2. – Gimnazjum w Młynarach; 3. – Gimnazjum nr 2 w Ornecie.

Szkoły ponadgimnazjalne: 1. – Zespół Szkół w Dobrym Mieście; 2. – Zespół Szkół Zawodowych CKU w Ornecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL