Nowy numer 46/2019 Archiwum

Nigdzie tego nie zrobiono

- Kiedy studiowałem, nie mieliśmy takich możliwości. Chorzy musieli doświadczać naszego braku umiejętności - wspomina prof. Maksymowicz.

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olszynie niebawem powstanie Centrum Symulacji Medycznej. Lekarze będą mogli, na fantomach i symulatorach imitujących prawdziwe sytuacje medyczne, przećwiczyć sytuacje zagrożenia życia występujące na co dzień.

- Bardzo nowoczesne centrum, które jest obecnie tworzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków  - wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. uczelni medycznej.

W jednym z nich odbywać się będą zajęcia w warunkach tzw. „wysokiej wierności” - Tam będą znajdować się pomieszczenia tak wyposażone i wyglądające jak karetka reanimacyjna. To jest nasz olsztyński pomysł. Nigdzie tego nie zrobiono. Na zewnątrz, w warunkach nawet nocnych, z reflektorami, będzie można symulować pracę, jaką trzeba wykonać podczas np. zdarzenia drogowego - wyjaśnia prof. Maksymowicz.

W kompleksie będzie również sala symulująca szpitalny oddział ratunkowy, z wyznaczonym miejscem na opiekę ciężko chorych osób. Będzie sala odpowiadająca sali operacyjnej i porodowej.

- We wszystkich tych salach będą umieszczone fantomy, które w pełni symulują różne zachowania człowieka, z możliwością przeprowadzania działań, takich jak reanimacja, poród, a nawet przeprowadzenia podstawowych operacji. Ćwiczenie umiejętności jest czymś bardzo ważnym. Kiedy studiowałem, nie mieliśmy takich możliwości. Chorzy musieli doświadczać naszych nieumiejętności - wspomina prof. Maksymowicz.

Centrum Symulacji Medycznej ma być oddane do użytku do końca czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama