Nowy numer 42/2019 Archiwum

Prof. Achremczyk doceniony

Nagroda imienia biskupa Ignacego Krasickiego.

W tym roku Nagroda im. bp. Ignacego Krasickiego trafiła do prof. Stanisława Achremczyka.

Nagroda przyznawana jest od 1989 r. za znaczące dzieło lub całokształt działań twórczych i artystycznych osobom związanym z Warmią i Mazurami w dziedzinach: literatura, plastyka, muzyka, dziennikarstwo, fotografika, teatr, architektura, ochrona dóbr kultury, muzealnictwo, edytorstwo, szeroko pojęte nauki humanistyczne. Wśród laureatów tej nagrody znajdują się m.in. ks. Jerzy Steckiewicz, dr Jan Chłosta czy prof. Benedykt Błoński.

W tym roku kapituła postanowiła uhonorować prof. Stanisława Achremczyka, historyka, pisarza i publicystę. Nagrodę otrzymał za całokształt pracy naukowej i wkład w popularyzację dziejów Warmii i Mazur. Ostatnie jego dzieło to książka "Ignacy Krasicki - nie tylko literat". Prof. Achremczyk przedstawia tam postać bp. Krasickiego nie tylko jako poetę, ale również dobrego duszpasterza, administratora i polityka.

- Co się kryło za uśmiechniętą twarzą Ignacego Krasickiego? Wielki dramat. Żył w czasach upadku Rzeczypospolitej, zaboru Warmii. Krasicki był bystrym obserwatorem, nie szczędził krytyki społeczeństwu, dlatego, że chciał je naprawić. Ostrzegał rodaków w swoich pismach, wierszach, że może dojść do katastrofy politycznej. Niestety, do niej doszło, a Krasicki musiał się z tym pogodzić - tłumaczy prof. Achremczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL