Sympozjum "Wiara, Nadzieja, Miłość - między teorią a praktyką” odbyło się w Olsztynie.
Olsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego w Olsztynie zorganizowały sympozjum, którego głównym tematem była miłość Caritas w nauczaniu społecznym Kościoła. Podstawą rozważań teoretycznych były encykliki Benedykta XVI "Deus Caritas est" i "Caritas in veritate".
- W ubiegłym roku podczas sympozjum podeszliśmy ogólnie do cnót teologicznych: wiary, nadziei i miłości. W tym roku m.in. z uwagi na rok św. Brata Alberta rozmawiamy o miłości Caritas. Mówimy nie tylko o teorii, ale też o praktyce czyli pomocy charytatywnej w dziele Kościoła i na misjach. Papież Benedykt XVI naucza, że najpierw trzeba być człowiekiem, współczuć, pomagać, a dopiero potem mówić o Bogu. Miłość Caritas bowiem nie ma funkcji prozelitycznej - nie ma nawracać, ale chodzi przede wszystkim o to, by być z drugim człowiekiem - tłumaczy Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.
W pierwszej części sympozjum o przesłaniu encykliki „Deus Caritas est” mówił Mateusz Rutynowski, a wybrane zagadnienia z encykliki „Caritas in veritate” przybliżył ks. dr hab. Stanisław Skobel z UKSW w Warszawie.
Druga część sympozjum odnosiła się do praktycznej działalności - referaty wygłosił o. dr Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska oraz ks. Marcin Pysz z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
O posłudze na misjach mówił o. dr Adam Michałek SVD. - W pracy misyjnej na początku trzeba założyć pewną bazę: kościół lub kaplicę, szkołę, ośrodek zdrowia. Najpierw trzeba pomóc tym ludziom zdobyć pożywienie, ubiór, zaspokoić potrzeby dnia codziennego. Praca misyjna to bowiem propozycja wiary, w której znajdują się teoria, katechizm, formowanie sumienia, ale też praca charytatywna. Musimy tez pamiętać, że celem misji jest głoszenie człowiekowi zbawienia niezależnie od odpowiedzi, jaką od niego otrzymamy. W pomocy charytatywnej nie ma granic czy wymagań - już Ojcowie Kościoła w swoich dziełach podkreślali, że pomocą charytatywną byli objęci nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy potrzebujący. Na tym polega miłość Caritas - to wyczulenie na potrzeby drugiego człowieka - zaznacza o. Michałek.
Sympozjum prowadziła dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, profesor UWM.