Nowy numer 42/2019 Archiwum

Te nuty rozpalają serca

W Jezioranach odbył się jubileuszowy X Wojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

10 lat temu po raz pierwszy w murach Szkoły Podstawowej w Jezioranach zabrzmiały piosenki i pieśni patriotyczne.

- Chcieliśmy stworzyć coś, co przybliżałoby dzieciom najważniejsze wartości związane z naszą ojczyzną. Dziś gościmy 17 szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa rozpaliła serca tak wielu osób. Cieszy nas również fakt, że młode pokolenie swoim śpiewem potrafi oddać swoją miłość do ojczyzny, wiary i wolności - mówi inicjatorka festiwalu Krystyna Banasiuk.

Festiwal rozpoczął się recitalem bardów pieśni patriotycznej Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego, którzy w tym roku postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.

Jury, z jego przewodniczącym Rafałem Gajewskim, miało nie lada problem, żeby wybrać najlepszych. 25 uczestników wyśpiewało piosenki wojskowe, partyzanckie oraz piosenki i pieśni patriotyczne współczesne.

Była „Wolność”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, był „Honor i gniew” i „Serce w plecaku”. Poziom był bardzo wysoki, wykonawcy byli przygotowani doskonale i niesamowicie interpretowali utwory mniej lub bardziej znane.

Jury po obradach wybrało najlepszych: I miejsce - Natalia Heichel kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu „Taki Kraj”; II miejsce - Aleksandra Gryczko kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bartoszycach „To nasza Ojczyzna”; III miejsce - Amelia Jankowska kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie „ Miejcie nadzieję”.

Wyróżnienia otrzymali: Alicja Milan kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie „Hymn Inki; Emilia Wachowska kl. VI ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 101 w Olsztynie „Warto jest wierzyć”; Barbara Beliniak  kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie „Deszcz, jesienny deszcz”; Nikola Jarkiewicz kl. V ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach „ Panie generale”. Wyróżnienie za niekonwencjonalne wykonanie otrzymał Ryszard Wengler kl. V z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lutrach „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL