Nowy numer 13/2024 Archiwum

Królowa Nieba, Pani Aniołów

Cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej pochodzi z XVI wieku.

Znajdujący się w ołtarzu głównym gietrzwałdzkiej bazyliki obraz przedstawia Maryję okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis: "Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum" ("Bądź pozdrowiona, Królowo Nieba, bądź pozdrowiona, Pani Aniołów").

Data powstania wizerunku Maryi ani jego autor nie są znane - historycy podają, że został namalowany w połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1583 r., kiedy to bp Marcin Kromer w "Opisie Biskupstwa Warmińskiego" opisuje obraz w Gietrzwałdzie jako cudowny. Kult obrazu nabierał mocy, o czym świadczy fakt, że pod koniec XVI w. obraz został przeniesiony do ołtarza głównego.

W 1717 r. obraz przyozdobiono srebrnymi koronami, a w 1731 r. zastąpiono je drogimi kamieniami. W 1734 r. obraz otrzymał srebrne sukienki. Objawienia w Gietrzwałdzie sprowadzały do Gietrzwałdu rzesze pielgrzymów, co nie podobało się pruskim władzom - łącząc objawienia z obrazem, władze nakazały usunąć obraz z kościoła lub przenieść na miejsce mniej widoczne. Obraz umieszczono w ołtarzu na emporze południowej.

Cudowny obraz wrócił do ołtarza głównego dopiero po II wojnie światowej - w 1949 r. intronizację przeprowadził ks. proboszcz Wiktor Szota CRL. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Zasłonę obrazu przedstawiającą scenę objawień Matki Bożej, zgodną z przekazem wizjonerek, wykonali w tym samym roku malarze krakowscy A. Trójkowicz i W. Badowski. W latach 1964-1965 obraz poddano pracom konserwatorskim na Wawelu.

Na prośbę bp. Tomasza Wilczyńskiego w 1963 r. papież Paweł VI zezwolił na uroczystą koronację obrazu. Dokonał jej 10 września 1967 r. kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, przy współudziale kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, i bp. Józefa Drzazgi, biskupa warmińskiego.

Wkrótce po uroczystościach korony zostały skradzione - na szczęście udało się je odzyskać, a 2 lutego 1969 r. bp Józef Drzazga rekoronował obraz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy