Nowy numer 2/2021 Archiwum

Głaz dla arcybiskupa

Już w najbliższą sobotę, 8 lipca, w Bałdach odbędzie się X Warmiński Kiermas.

Jak co roku jest to okazja do odsłonięcia kolejnego głazu upamiętniającego na Trakcie Biskupim jednego z biskupów warmińskich.

Uroczystość rozpocznie się o 12.00 Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba w Butrynach, po której uczestnicy i goście udadzą się pod Wrota Warmii i Mazur. Tam, na Trakcie Biskupim, zostaną odsłonięte tablica pamiątkowa i głaz poświęcony obecnemu metropolicie warmińskiemu, abp. Józefowi Górzyńskiemu.

- Warmiński Kiermas to pielęgnowanie wartości chrześcijańskich i tradycji warmińskich z nimi związanych. Jest to dla nas zawsze przeżycie duchowe, kiedy możemy wrócić do pięknej historii Świętej Warmii. Pragniemy również, by to był czas integracji wszystkich mieszkańców naszej  gminy - mówi Piotr Płoski, wójt gminy Purda.

- Biskupi szlak jest czymś więcej, aniżeli cząstką historii Kościoła na Warmii. Na nim została zakodowana historia diecezji i archidiecezji warmińskiej. Została zapisana historia tej ziemi, jej mieszkańców, architektury, sztuki i kultury - mówi abp Wojciech Ziemba.

Przypomina, że tradycja powitania biskupów warmińskich przybywających z kierunku Warszawy odnosi się do okresu polskich biskupów, czyli od bp. Stanisława Hozjusza po bp. Ignacego Krasickiego. - Szlak biskupów przypomina nam, że historia Warmii rozpoczęła się ustanowieniem diecezji pruskich w roku 1243 - podkreśla abp. Ziemba.

- Kiermas jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez gminę Purda. Ma on dla nas podwójne znaczenie. Rozpoczynamy go Eucharystią, później odsłaniamy   głazy upamiętniające warmińskich  biskupów. Także uważam, że kiermas jest naszym świadectwem przywiązania Warmii do Kościoła i wdzięcznością okazaną biskupom za kształtowanie historii naszego regionu. Z drugiej strony jest to oczywiście okazja do promocji gminy i zachęcenia do odwiedzania traktu biskupiego. Poza tym my, mieszkańcy gminy, możemy się spotkać na wspólnej zabawie, spędzić razem czas, poznać się lepiej - dodaje wójt Piotr Płoski.

12.00 - Msza św. w kościele pw. św. Jakuba w Butrynach;

13.15 - Bałdy, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i głazu poświęconego abp. Józefowi Górzyńskiemu;

14.00 - widowisko artystyczne nawiązujące do historii Warmii w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

Po widowisku na scenie zaprezentują się: zespół Liarman, KGW „Szczęściary”, Alicja Baran, Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, Kapela Jakubowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama