W Waplewie odbyły się uroczystości w 103. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Stanisława, Biskupa i Męczennika pod przewodnictwem ks. Mariana Midury. W trakcie Mszy św. wystąpili soliści z zespołu Niebieskie Chabry z Kazachstanu, a Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego Oddziału Związku Piłsudczyków odczytał list Piotra Sosnowskiego, syna generała Kazimierza Sosnowskiego, który dokonał odprawy bojowej pierwszej Kompanii. - Historia to jest taka dziedzina wiedzy, z której cały czas możemy wyciągać wnioski dotyczące przeszłości, ale może być ona również drogowskazem teraźniejszości i możemy szukać recepty na przyszłość. Taką receptę wystawia nam historia I Kadrowej. Sformowano ją bowiem z dwóch niechętnie - najłagodniej ujmując - patrzących nas siebie szkół oficerskich: Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Dzieliło ich wszystko: jedni lewicowi, drudzy narodowo-niepodległosciowi, patrzyli na siebie wilkiem, ale połączyła ich jedna sprawa. I Kadrowa rozpoczęła udany marsz ku wolności - mówił W. Ziarek.
Major Stanisław Brodacki przypomniał słowa, które w 1914 roku skierował do wyruszających marszałek Józef Piłsudski, a po Mszy św. uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed obeliskiem i dębem Pamięci Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej w Waplewie.
Pierwsza Kompania Kadrowa to pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego. Oddziała stał się zalążkiem Legionów Polskich.