Nowy numer 42/2019 Archiwum

Co z pałacem w Smolajnach?

Dziś w kurii archidiecezji warmińskiej podpisano list intencyjny dotyczący rewitalizacji zespołu pałacowego w Smolajnach, który dawniej był letnią rezydencją biskupów warmińskich.

Ma się w nim znajdować muzeum bp. Ignacego Krasickiego oraz centrum edukacji i wypoczynku dla dzieci uzdolnionych  artystycznie.

- Cieszę się, że możemy rozpocząć to dzieło, które od wielu lat było w planach - mówił abp Józef Górzyński. - Pierwsze pomysły, jakie wiązały się z tym kompleksem, były takie, żeby przeznaczyć go na obiekt użyteczności publicznej, zrobić tu np. dom opieki. Zrezygnowaliśmy z tych planów, bo to jest obiekt, który wymaga większej otwartości. Zależy nam, aby to wyjątkowe miejsce było przeznaczone do korzystania z całego kompleksu. Dlatego myślimy o działalności turystycznej, muzealnej, edukacji i organizacji spotkań i wydarzeń kulturalnych - wyjaśniał metropolita.

List podpisali: abp Józef Górzyński, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski.

Kuria warmińska przygotowuje się do rozpisania konkursu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca dokumentacji technicznej. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie wartości całej inwestycji.

Budowę zespołu pałacowego z przeznaczeniem na letnią rezydencję biskupów warmińskich zlecił w pierwszej połowie XVIII w. bp Adam Stanisław Grabowski. Pałac główny zbudowano w latach 1741-1743.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL