Nowy numer 44/2020 Archiwum

Właśnie do Caritas

Prawie 95 tysięcy potrzebujących z naszego regionu skorzystało w ciągu roku z pomocy w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

Do programu przystąpiło 109 ze 116 gmin naszego regionu. W ramach pomocy rozdysponowano około 4660 ton żywności o wartość ponad 21 mln zł. Na każdego beneficjenta przypadło około 50 kilogramów żywności wśród której znalazły się między innymi: makaron, ryż, mleko, ser, szynka, cukier czy olej.

Dystrybucję żywności i działania towarzyszące podjęła m.in. Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Jak powiedział ks. Paweł Zięba, dyrektor diecezjalnej Caritas, z produktów dostępnych w ramach programu przygotowywane były również posiłki w jadłodajniach dla bezdomnych i potrzebujących. To jednak nie wszystko.

- Ze środków towarzyszących programowi podejmowaliśmy i realizowaliśmy różnego rodzaju działania: warsztaty dietetyczne, zajęcia kulinarne dla różnych grup pokoleniowych, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i niemarnowaniu żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej - wymienia ksiądz dyrektor.

Jego zdaniem efekty tych działań okazują się zaskakujące. - Osoby, które do nas przychodzą, coraz częściej nie tylko chcą brać, ale też chcą się czegoś nauczyć. Chcą czas wolny wykorzystać w sposób wartościowy. Stąd tak cenne są warsztaty kulinarne i inne ciekawe działania towarzyszące, które pomagają tym ludziom, tak często doświadczonym, inaczej spojrzeć na ideę wsparcia. Oni widzą, jak sami mogą wiele zrobić, jaki jest w nich potencjał - podkreśla ks. Zięba.

- Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, by wziąć udział w tym  programie, to próg dochodowości - wyjaśnia Dariusz Wasiela, dyrektor Agencji Rynku Rolnego. Dla osoby samotnej jest to 1228 zł, dla członka rodziny 1028 zł. - Tak naprawdę, żeby skorzystać z pomocy, wystarczy zgłosić się do jednej z jednostek współpracujących z nami, choćby właśnie do Caritas - zachęca Wasiela.

Dodaje, że znacznie zwiększyła się gama produktów, oferowanych potrzebujących. - Mamy nowe produkty, choćby filety z makreli, szynki wieprzowe. Są warzywa. Oczywiście wszystko odpowiednio zapakowane. W kraju z takiej pomocy korzysta 1 mln 323 tys. osób. To jest ogromna liczba - zauważa dyrektor ARR.

Nasz region jest największym beneficjentem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, który jest realizowany od grudnia 2014 r. w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama