Nowy numer 41/2019 Archiwum

To ważna lekcja dla nas, kapłanów

W Gietrzwałdzie odbył się Dzień Skupienia Kapłanów Warmińskich.

7 września 1877 roku podczas objawień wizjonerki zapytały Maryję czego sobie życzy od kapłanów warmińskich. Matka Boża odpowiedziała: „Kapłani powinni gorliwie modlić się do Najświętszej Panny, wtedy ona zawsze będzie przy nich”. - Chcemy dobrze zrozumieć te słowa, głęboko je przeżyć, doświadczyć spotkania z Matką Najświętszą, byśmy nasza posługę wypełniali jak najlepiej - tłumaczy metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Przewodniczył on Mszy św. w gietrzwałdzkiej bazylice, gdzie zgromadzili się księża z archidiecezji warmińskiej. W homilii nawiązując do Ewangelii o powołaniu św. Piotra zaznaczył, że Piotr do zarzucenia sieci nie miał żadnego innego powodu niż wiara w słowa Chrystusa. - Piotr wiedział jak łowić ryby, zajmował się tym od lat, miał wiedzę, doświadczenie, umiejętności, mógł bardzo łatwo zbyć Chrystusową radę. To nam pokazuje od czego zależy skuteczność naszego posługiwania: nasza służba jest wtedy skuteczna, gdy podejmujemy ją nie w oparciu o własne talenty czy wiedzę, ale wtedy, gdy jest odpowiedzią i wypełnieniem woli Pana. To ważna lekcja, dla nas, kapłanów - mówił abp Górzyński. - Kapłan może swoje posługiwanie zapełnić sobą i pięknie to wszystko uzasadnić. Musimy pamiętać, że kapłańskie posługiwanie dzieje się mocą Chrystusa i w imię Chrystusa - zaznaczył metropolita.

Przypomniał również, że Maryja odpowiadając na pytania wizjonerek nie zawsze udzielała odpowiedzi, ale odsyłała z pytaniami do kapłanów. - Mamy odpowiedzi na pytania ludzi - dlaczego więc ciągle nie znają odpowiedzi? Dlaczego nie idą dobrą drogą? To najmocniejszy rachunek sumienia dla księży - mówił metropolita.

W planach jest uczynienie 7 września każdego roku dniem skupienia dla kapłanów - by wracać do słów Maryi, wezwania, jakie postawiła przed warmińskimi księżmi. - Dla nas to na nowo przypomnienie tego, co trzeba czynić. Szczególnie ważny jest akcent sakramentalny - łaska jest przez Boga dawana w obfitości, ale czasami nie potrafimy się na nią otworzyć. Niewątpliwie Maryja stawia nam wezwanie by sakramenty - szczególnie Eucharystii oraz pokuty i pojednania - celebrować tak, by wierni znajdowali w nich odpowiedzi na życiowe pytania - podkreśla abp Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL