Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pocztówka z Gietrzwałdu

W bibliotece warmińskiego seminarium do końca roku można zwiedzać wystawę poświęconą 140. rocznicy objawień i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

W 6 gablotach zaprezentowane zostały pamiątki i publikacje ze zbiorów bibliotecznych. Wśród nich na uwagę zasługują obrazki i broszury na temat objawień gietrzwałdzkich jeszcze z okresu międzywojennego.

Najstarsza pamiątka jest w języku niemieckim i pochodzi być może z końca XIX wieku. – Na wystawie znalazło się miejsce m.in. na zaprezentowanie postaci Philippa Krementza, który był biskupem warmińskim w czasie objawień Matki Bożej. Są zdjęcia dokumentujące ruch pielgrzymkowy, a także fotografie z uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej w 1967 roku – wymienia ks. kan. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki. Wśród eksponatów zaprezentowane zostały liczne publikacje na temat Gietrzwałdu. Na szczególną uwagę zasługuje trudny do zdobycia tom „Studiów Warmińskich” z 1977 roku – jest on w całości poświęcony objawieniom maryjnym w Gietrzwałdzie. Znajdziemy tam m.in. fragmenty protokołów, które sporządzali świadkowie i komisja badająca autentyczność objawień, opisy pielgrzymek czy historię obrazu i kultu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Wystawę można oglądać w bibliotece „Hosianum” w poniedziałki od 10.00 do 15.00, od wtorku do piątku – od 9.00 do 17.00, a w soboty – od 9.00 do 14.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL