Nowy numer 42/2019 Archiwum

W Ostródzie odnaleziono ukryte przed laty dokumenty Solidarności

Podczas remontu w jednym z mieszkań znaleziono dokumenty NSZZ "Solidarność", bluzę więzienną i inne świadectwa internowania.

Mieszkanie, w którym odnaleziono dokumenty, należało kiedyś do rodziców jednego z działaczy olsztyńskiej Solidarności. Obecny właściciel podczas remontu znalazł skrytkę pod szafą wnękową. W dwóch paczkach znalazły się dokumenty związkowe z lat 1980-1981, bluza więzienna, koszulki z napisami: "Solidarność", pieczęcie wykonane przez internowanych i kilkanaście ręcznie napisanych wierszy.

Wszystkie te przedmioty trafiły do Muzeum w Ostródzie, a - jak podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Marek Jankowski - znalezisko jest niezwykle cenne dla historyków.

Znalezione przedmioty są w doskonałym stanie, pieczołowicie zabezpieczone. W ostródzkim mieszkaniu ukrył je Andrzej Chojnowski, działacz tzw. pierwszej Solidarności, internowany i represjonowany. - Zapewne ukrył te dokumenty, żeby chronić swoich kolegów ze związku przed represjami ze strony SB w okresie stanu wojennego i w latach późniejszych. Były tam przecież dane osobowe, adresy i wiele innych informacji, które mogły stać się istną kopalnią wiedzy dla aparatu bezpieczeństwa. Nigdy natomiast nie dowiemy się już chyba, dlaczego nie wyjął ich ze skrytki później, nawet po 1990 r., gdy już nie było takiego zagrożenia - mówi Kazimierz Wosiek, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Białymstoku.

Wśród kilkuset dokumentów wyjętych ze skrytki są m.in. protokoły z posiedzeń założycielskich Solidarności z października 1980 r., listy obecności z zebrań i uczestnictwa w strajkach z imiennymi podpisami, pisma od i do Komisji Zakładowej, ale też np. listy wpłat z podaniem kwoty i personaliów osób wpłacających na Pomnik Poległych Stoczniowców z załączonym przekazem pocztowym na adres Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego (MKZ) w Gdańsku. Wszystko przeleżało w skrytce 33 lata - paczki zawinięte były w karton i gazetę - "Dziennik Ludowy" z marca 1984 r., co pozwoliło dokładnie określić, kiedy przygotowano je do schowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL