Nowy numer 43/2019 Archiwum

Premiera filmu "Objawienia Gietrzwałdzkie"

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbył się pierwszy pokaz niezwykłego filmu dokumentalnego.

- Mam nadzieję, że ten film dotrze do wielu osób i dzięki temu Gietrzwałd zostanie odkryty - mówi Joanna Warecha, reżyser i autorka scenariusza. Film nakręcony z okazji 140. rocznicy objawień Maryi w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej opowiada o Gietrzwałdzie, objawieniach, wizjonerkach - Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej, ale również o Warmii i religijności jej mieszkańców. - Chcieliśmy pokazać, że historia Warmii jest nierozerwalnie związana z historią objawień - podkreśla J. Warecha.

- Film dokumentalny, szczególnie tak profesjonalnie wykonany, jest formą, która poszerza nam przekaz, jeszcze bardziej popularyzuje Gietrzwałd. Film przykuwa uwagę, daje możliwość na nowo podjąć refleksję nad tym, co się działo w Gietrzwałdzie, budzi zainteresowanie samym miejscem. Na tym nam szczególnie zależało - by zainteresować jak najwięcej osób tym miejscem, przekazać treści i uczynić to w sposób adekwatny do miejsca i wydarzeń - mówi metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

- Stwierdziliśmy, że Gietrzwałd zasługuje na to, by świat się o nim dowiedział. Na samym początku postawiliśmy sobie jedno, ważne pytanie: dlaczego tutaj? Dlaczego właśnie Gietrzwałd, dlaczego Warmia, a nie Mazury, Pomorze czy gdziekolwiek indziej? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie każdy w tym filmie odnajdzie - mówi Igor Gumiński, dyrektor TVP3 Olsztyn.

Film „Objawienia Gietrzwałdzkie” można będzie obejrzeć 17 września o godz. 20.30 na kanale TVP Historia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama