Nowy numer 42/2019 Archiwum

Społeczny wymiar wiary

Katolicka nauka społeczna jest połączoną przez Jana Pawła II z ewangelizacyjną misją Kościoła.

W Civitas Christiana w Olsztynie odbyło się spotkanie „Czy Kościół ma prawo mówić o sprawach społecznych?”. Prelegentem był ks. Piotr Sroga, asystent kościelny warmińskiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

- Było to jedno ze spotkań, które odbywają się w naszych placówkach na terenie całego województwa. Naszym charyzmatem jest zgłębianie katolickiej nauki  społecznej, ale też przechodzenie z teorii do praktyki. Poprosiliśmy ks. Piotra, aby przybliżył nam, czym tak właściwie jest ta nauka. Trzeba bowiem znać nauczanie Kościoła, by później świadomie realizować ją w życiu. Funkcjonujemy wśród ludzi, w pracy, szkole, wśród znajomych. Musimy patrzeć na swoje życie przez pryzmat Ewangelii - wyjaśnia Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.

- Katolicka nauka społeczna jest połączoną przez Jana Pawła II z ewangelizacyjną misją Kościoła. Cóż ma wspólnego z Panem Bogiem, z prawdami o sprawach nadprzyrodzonych nauczanie o tym, jak ma wyglądać życie społeczne czy gospodarcze? Niektórzy mają z tym wielkie problemy, jak to połączyć. Jednak nie da się rozdzielić wiary od postaw, które pojawiają się w życiu społecznym. Nie można być chrześcijaninem w domy, a poza nim reprezentować inny system wartości. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak odpowiadać na zarzuty, które kierują do katolików osoby, które odbierają nam prawo głosu. Kościół zwraca uwagę na społeczny wymiar wiary - mówi ks. Sroga.

Często spotykamy się z uwagami, że wiara ma charakter prywatny i nie powinna być afiszowana publicznie, że nauka Kościoła nie jest adekwatna do współczesności. Swoje poglądy powinniśmy pozostawić dla siebie, a wiarę odnosić nie do drugiego człowieka, a jedynie  do relacji z Bogiem. - Przy takiej postawie trzeba sobie zadać pytanie, co stałoby się z nauką Jezusa, gdyby apostołowie przyjęli tezę o prywatnym charakterze wiary - mówi ks. Piotr.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL