W niedzielę we Fromborku kanonikat honorowy obejmie ks. dr Tomasz Pocałujko, który złoży wyznanie wiary oraz zajmie tradycyjnie swoje miejsce w stallach prezbiterium katedry.
W najbliższą niedzielę (24 września) we Fromborku odbędą się uroczystości 675. rocznicy konsekracji katedry we Fromborku. O godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem Warmińskiej Kapituły Katedralnej - odpust kanonicki. Kapituła liczy obecnie 11 kanoników gremialnych i 12 kanoników honorowych. Ma też 6 kanoników zasłużonych. Prepozytem jest ks. prał. dr Andrzej Marceli Lesiński.
Będzie miała również miejsce instalacja nowego kanonika, czyli wprowadzenie do kapituły. Kanonikat honorowy obejmie ks. dr Tomasz Pocałujko, który złoży wyznanie wiary oraz zajmie tradycyjnie swoje miejsce w stallach prezbiterium katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.
W tym roku niezwykły prezent urodzinowy sprezentowali Matce Warmińskich Kościołów internauci z całej Polski. Zespół Katedralny we Fromborku znalazł się w Top 5 w kategorii „Zamki i pałace” Polskiej Organizacji Turystycznej, zajmując ostatecznie 3. pozycję.
- Atuty są niepodważalne, chociażby z samego faktu wpisania katedry na listę pomników historii prezydenta RP. Miało to miejsce w 1994 r. Była to pierwsza lista najcenniejszych dwudziestu zabytków w Polsce. Do dziś liczy ona już 60 obiektów. Nie możemy oczywiście przy tym zapomnieć o najsłynniejszym mieszkańcu Fromborka, kanoniku Mikołaju Koperniku. Ale też samo wzgórze katedralne jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, i od strony religijnej, sztuki i historycznej - mówi proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.
Kapitułę warmińską utworzył w 1260 r. pierwszy biskup warmiński Anzelm. Pierwotnie była ulokowana w Braniewie przy kościele św. Andrzeja, który był kościołem katedralnym. Jednak po zniszczeniu świątyni podczas powstania Prusów kapituła w 1278 r. przeniosła się do Fromborka. Jej patronem pozostał św. Andrzej Apostoł, a nowa katedra otrzymała jako patronkę także Najświętszą Maryję Pannę - warownia zwana była „Grodem Naszej Pani”.
Kapituła nazywana była w czasach Kopernika „kolegium wielu uczonych i pobożnych mężów”, bo każdy z ubiegających się o kanonię warmińską musiał wykazać się przynajmniej trzyletnimi studiami. Często naukę kanoników finansowała właśnie kapituła, czego przykładem jest najbardziej znany z kanoników warmińskich - Mikołaj Kopernik. Również dziś kanonicy warmińscy to osoby wykształcone, posiadające tytuły naukowe doktora lub profesora.