Nowy numer 45/2019 Archiwum

Instalacja nowego kanonika

Ks. Pocałujko został wprowadzony do Warmińskiej Kapituły Katedralnej w rocznicę poświecenia katedry we Fromborku.

We Fromborku świętowano 675. rocznicę poświęcenia katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła . O godz. 11 miała miejsce uroczysta Msza św. z udziałem Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Podziękowaniu Bogu za fromborską świątynię towarzyszyła również instalacja nowego kanonika honorowego - został nim ks. dr Tomasz Pocałujko. Złożył on uroczyste wyznanie wiary oraz zajął tradycyjnie swoje miejsce w stallach prezbiterium.

Kapitułę warmińską utworzył w 1260 r. pierwszy biskup warmiński Anzelm. Pierwotnie kapituła była ulokowana w Braniewie przy kościele św. Andrzeja, który był kościołem katedralnym. Jednak po zniszczeniu świątyni podczas powstania Prusów kapituła w 1278 r. przeniosła się do Fromborka. W czasach Mikołaja Kopernika - najsławniejszego z kanoników - nazywana była “kolegium wielu uczonych i pobożnych mężów”, gdyż każdy z ubiegających się o kanonię warmińską musiał wykazać się przynajmniej trzyletnimi studiami.

Obecnie kapituła liczy 11 kanoników gremialnych i 12 kanoników honorowych. Ma też 6 kanoników zasłużonych. Prepozytem jest ks. prał. dr Andrzej Lesiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama