Nowy numer 2/2021 Archiwum

Erwin Kruk patronem szkoły w Elgnówku

- Tam, w Elgnówku, Erwin nauczył się czytać i pisać i po raz pierwszy usłyszał ten wewnętrzny głos, nakazujący malować słowem obrazy widziane oczami duszy - wspomina Swietłana Kruk, żona pisarza.

Pisarz, poeta, tłumacz i publicysta, współpracownik "Posłańca Warmińskiego", działacz "Solidarności" nazywany „sumieniem Mazur”, zmarł 31 marca tego roku. Teraz zostanie patronem Szkoły Podstawowej w Elgnówku.

- Pan Kruk jest absolwentem naszej szkoły, tu - wychowywany przez babcię - przeżył swoje dzieciństwo. Jego kontakt z naszą szkołą trwał przez cały czas. Odkąd jestem dyrektorem, miałam szczęście spotkać się kilkakrotnie z panem Erwinem, ostatni raz w ubiegłym roku. Był już bardzo chory i nie mógł być na jubileuszu 70-lecia szkoły, ale odwiedził nas tydzień po - mówi Bogusława Wilk, dyrektor placówki.

- Chcemy jako pierwsi uczcić tak wielkiego człowieka i na jego przykładzie uczyć nasze dzieci pracy, która pozwala spełniać się marzeniom. Mówić o tym, że małe środowisko ma swoje zalety i często pozwala pójść dalej. My znamy naszych uczniów, widzimy, jak się rozwijają. Imię tak niepospolitej postaci, jaką był pan Kruk, to też przykład, że po chwilach trudnych przychodzi słońce, a każdy człowiek ma szansę stać się kimś wielkim, wystarczy tylko uczciwie pracować i dążyć do celu - wyjaśnia dyrektor Wilk.

Uroczystości nadania SP w Elgnówku imienia Erwina Kruka odbędą się w najbliższą sobotę, 7 października. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowano na 12.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama