GN 42/2019 Archiwum

Sakrament w obiektywie

Chodzi o to, aby fotograf nie przeszkadzał podczas uroczystości, kiedy uwiecznia chrzest święty, sakrament małżeństwa czy też Pierwszą Komunię św.

Zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski fotografowie i kamerzyści powinni legitymować się uprawnieniem do wykonywania zdjęć i filmowania, wydanym przez Archidiecezjalną Komisję Liturgiczną, aby mogli wykonywać te czynności podczas celebracji liturgicznych w kościele.

Dlatego już po raz kolejny na wydziale teologii i UWM w Olsztynie odbył się kurs dla fotografów i kamerzystów. - Chodzi o to, że oni podczas liturgii uczestniczą w celebracji pewnej tajemnicy. Sakramenty są widzialnymi znakami niewidzialnej rzeczywistości. Chodzi o to, żeby ułatwić im pracę, żeby mieli świadomość tego, w czym uczestniczą - podkreśla ks. Wojciech Kotowicz.

Chodzi również o to, aby fotograf nie przeszkadzał podczas uroczystości, kiedy uwiecznia chrzest święty, sakrament małżeństwa czy też Pierwszą Komunię św.

Oczywiście to trudne zadanie, bo często od fotografów i kamerzystów wymaga się, żeby uchwycił najważniejsze momenty liturgii, by na zdjęciach uwiecznił każdy moment celebrowanego wydarzenia.

- Chcemy im ułatwić ich pracę. Kiedy ma się świadomość tego, w czym się uczestniczy, człowiek - nawet wykonując pracę - może się modlić, zgłębiać tajemnicę Bożą, uczestniczyć w niej. Musi jednak wiedzieć, jak się zachować - dodaje kapłan.

W kursie wzięło udział ponad 40 osób. - To już trzecia edycja kursu w tym roku. Jeśli będą chętni, zorganizujemy kolejną - dodaje ks. Kotowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama