Nowy numer 2/2021 Archiwum

Promocja młodych

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Feliksa Nowowiejskiego.

- W tym roku zorganizowaliśmy już druga edycję tej imprezy. Poprzez festiwal chcieliśmy upamiętnić sylwetkę wielkiego kompozytora pochodzącego z naszej Warmii. Celem festiwalu jest propagowanie i rozpowszechnianie wartościowej literatury wokalnej Feliksa Nowowiejskiego, promocja młodych początkujących artystów śpiewaków oraz stworzenie możliwość konfrontacji umiejętności wokalnych uczestników festiwalu - wyjaśnia prezes Fundacji „Otwarte dłonie” Wioletta Bulejak.

W festiwalu brali udział uczniowie uczący się emisji głosu w szkołach artystycznych I i II stopnia, w różnych instytucjach kultury oraz placówkach kulturalno-oświatowych.

- Gościliśmy uczestników z całej Polski m.in. z Poznania, Włocławka, Torunia, Koszalina, Suwałk, Mławy, Ostrołęki i oczywiście z Olsztyna. Każdy z uczestników zaprezentował trzy utwory, w tym jedną pieśń Feliksa Nowowiejskiego - mówi prezes.

Uczestników festiwalu oceniało jury w składzie: przewodniczący - prof. zw. dr hab. Monika Fedyk - Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Ewa Alchimowicz-Wójcik z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz Policealnego Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie oraz dr Wojciech Dyngosz z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jury podkreśliło, że wszystkie prezentacje zostały wykonane z dużą starannością i ekspresją na wysokim poziomie artystycznym.

Grand Prix Festiwalu otrzymał Jan Naklicki z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W kategorii wiekowej 15 do 19 lat najlepsi okazali się: I miejsce - Paweł Horodyski z Olsztyna, II miejsce - Julia Pliś z Olsztyna i Jakub Baliński z Mławy, III miejsce - Ewa Budzińska z Włocławka.

W kategorii wiekowej 20-25 lat jury najwyżej oceniło: I miejsce - Damian Giczewski z Olsztyna, II miejsce - Jan Cieplik z Torunia, III miejsce - Anna Obrączka z Suwałk.

Nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni Feliksa Nowowiejskiego zdobyli: Ewa Budzińska za pieśń „Odejdź Jasiu od okienka” i Damian Giczewski za pieśń „ Wisła”

Inicjatorem i organizatorem festiwalu była Fundacja „Otwarte dłonie”. Współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Projekt współfinansował Samorząd Miasta Olsztyna. Patronat Honorowy nad festiwalem objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama