Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tu mieszkam

Dzieci, które od najmłodszych lat słyszą o patriotyzmie, kiedy dorastają, nie zapominają o nim.

Coś w tych polskich sercach musi być. Słowa „Kto ty jesteś? Polak mały…” wybrzmiewają od 1900 r. Przetrwały czas zaborów, okupacji niemieckiej i sowieckiej, lata komuny, kiedy to niepodległość była jedynie pozorem. Zmieniały się pokolenia, a słowa te znało na pamięć prawie każde dziecko.

– To wszystko wynika z okresu, kiedy tak tęskniliśmy, jako naród, za niepodległą Polską. Lata, gdy byliśmy wymazani z map Europy, to czas narastającej tęsknoty, wzbierającej miłości do ojczyzny, która politycznie nie istniała, ale była w sercach, nawet tych, którzy urodzili się już pod zaborami, ale zostali wychowani na dumnych z historii swego narodu Polaków. Dlatego my również jesteśmy do tego zobowiązani – do przekazywania najważniejszego testamentu, jakim jest dla Polaka miłość do ojczyzny, patriotyzm – mówi Barbara Gawlicka, przewodnicząca Rodziny Katyńskiej w Olsztynie.

Pieśni ożyły

Pani Barbara była jednym z wielu gości zaproszonych na przedszkolny II Przegląd Pieśni Patriotycznej, który odbył się w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Olsztynie. – To już 99 lat od odzyskania niepodległości. Przy tej okazji dzieci z olsztyńskich przedszkoli występują z pieśnią patriotyczną. Polonezem wprowadziły widzów w klimat. Wspaniałe występy, bardzo bogate w treść i aranżację. To niezwykłe, jak dzieci potrafią być prawdziwe w miłości do ojczyzny – mówi proboszcz o. Marek Skowroński OFM Cap. Organizatorem przeglądu jest Publiczne Przedszkole nr 37 w Olsztynie. – Wcześniej obchody związane z odzyskaniem niepodległości organizowaliśmy u siebie, ale mieliśmy pragnienie upowszechnienia pieśni patriotycznej. Dziś już po raz drugi spotykamy się na przeglądzie. Rezultaty przerosły nasze wyobrażenia. Pieśni ożyły – mówi dyrektor przedszkola, Danuta Podhoredecka. Dlaczego już tak małym dzieciom należy mówić o Polsce, patriotyzmie i historii? – Pieśni mają w sobie pewien ładunek emocji. One są szczere i piękne. Trzeba mówić o miłości do ojczyzny od najwcześniejszych lat. Kiedy się o tym zapomni, może być za późno. Jeżeli nauczyciel wierzy w to, co przekazuje, żyje tym, jest autentyczny, a to, co prawdziwe, nie jest za trudne dla dziecka – dodaje.

Będą pamiętać

Wartości patriotyczne można przekazywać dzieciom w odpowiedni sposób. – Nieraz byłam już na występach przedszkolaków, a są one zawsze niezwykłe, bo pełne prawdziwych emocji – mówi Barbara Gawlicka. Często uczestniczy w różnych wydarzeniach związanych z upamiętnianiem historii Polski. – Choćby „Katyń – ocalić od zapomnienia”, kiedy przedszkolaki pięknie tańczą poloneza lub inne tańce narodowe. Jestem zapraszana do różnych placówek. Czuję ogromną wdzięczność, że są ludzie, którzy widzą sens ukazywania piękna naszej ojczyzny już najmłodszemu pokoleniu – wyznaje. Bo dzieci, które od najmłodszych lat słyszą o patriotyzmie, nie zapominają o nim. – Będą pamiętać o uroczystościach, ważnych datach. Musimy pielęgnować pamięć, zwłaszcza o ludziach, którzy poświęcili swoje życie nie tylko dla odzyskania niepodległości, ale również po to, by nasz kraj się rozwijał – mówi pani Barbara. A dzieci? Jak zawsze z prostotą mówią o Polsce: „to mój kraj”, „kocham ją”, „tu mieszkam”. Nie układają jeszcze pięknych mów. Mówią sercem, a słowa świadczą o tym, że w nim mają swoją ojczyznę – Polskę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama