Nowy numer 44/2020 Archiwum

Podarować trochę światła

– To naprawdę wielka sprawa, razem możemy sprawić, że ktoś będzie lepiej widział ten świat – zachęca Sebastian Kania.

Trwa druga edycja akcji „Podaruj mi trochę światła” organizowanej przez Franciszkański Sekretariat Misyjny gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Chodzi o pomoc okulistyczną na misjach dzieciom i dorosłym dotkniętym wadami wzroku. – Jest to wielka szansa, by prostymi metodami i stosunkowo niewielkim nakładem środków pomóc ubogim i potrzebującym w kraju, w którym od dawna poprzez naszych misjonarzy głosimy nadzieję, pokój i dobro – mówią ojcowie franciszkanie.

Bóg nas do czegoś zaprasza

Do akcji, której pierwsza edycja odbyła się w 2004 r., włą- czyli się również Sebastian i Marta Kaniowie z Olsztyna, którzy na naszym terenie prowadzą zbiórkę okularów, a w przyszłym roku lecą do Kenii, by rozdać je potrzebującym. – Wyjazd na misje to pragnienie, które od dłuższego czasu gościło w naszych sercach, ale nie widzieliśmy szans na jego realizację, bo studia, staż, praca... – opowiada Sebastian. Ale podczas tegorocznej pielgrzymki poznali w trasie ojca z sekretariatu misyjnego w Gdyni, który zaproponował im spełnienie ich marzenia. – W przyszłym roku lecimy do Kenii, aby przeprowadzić podstawowe badania medyczne i badania wzroku. Tam dostęp do lekarza jest nie tylko bardzo utrudniony, ale też kosztowny, dlatego chcemy pomóc, podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem – tłumaczy Sebastian. – Z powołaniem misyjnym jest jak z każdym innym – Bóg nas do czegoś zaprasza, a skoro jest takie pragnienie w sercu, to trzeba za nim podążać. Skoro możemy komuś pomóc, sprawić, że świat będzie lepszy, to trzeba z tego korzystać. To dla nas wielka radość.

Nie wyrzucaj!

Do 15 grudnia trwa zbiórka okularów. Można je wysyłać bezpośrednio do Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego w Gdyni lub zanieść do jednego z miejsc zbiórki na Warmii i Mazurach – punkty znajdują się w Olsztynie, Biskupcu, Szczytnie, Klewkach czy Szczęsnem (pełna lista wraz z adresami placówek dostępna jest na stronie: www.wdrodzedonieba.pl). – Na pewno niejeden z nas ma w domu czy u babci, dziadków jakieś stare, nieużywane już okulary. Nie wyrzucajmy ich, tylko przynieśmy do punktu zbiórki, a my już zrobimy z nich dobry użytek. To naprawdę wielka sprawa, razem możemy sprawić, że ktoś będzie lepiej widział ten świat – zachęca Sebastian Kania. Jak przyznaje, akcja budzi spore zainteresowanie, a nowe punkty same się zgłaszają z chęcią prowadzenia zbiórki. – Powiedzieliśmy o niej pewnej katechetce, a ona nie tylko chętnie się włączyła, ale też powiedziała o wszystkim swojej koleżance. Tamta powiedziała z kolei swojej koleżance i... już poszło lawinowo. To nas cieszy, bo im więcej osób wie o zbiórce, tym więcej okularów trafi do Kenii. Nawiązaliśmy też współpracę z firmą Traciewicz, która bezinteresownie podjęła się sprawdzenia, wyregulowania, opisania wszystkich okularów. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy – mówi organizator zbiórki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama