Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przedsmak nieba

O liturgii eucharystycznej opowiadał w Civitas Christiana w Olsztynie ks. Bartłomiej Matczak.

- Od dwóch lat organizujemy spotkania, podczas których poruszamy tematy związane z liturgią. Jest wielka potrzeba przybliżać wierzącym te zagadnienia. Liturgia jest obecna w naszym życiu każdego dnia, jest najistotniejszą częścią życia Kościoła, a podczas katechez czy spotkań rzadko się tłumaczy jej tajniki. W naszych spotkaniach liturgicznych brał udział abp Józef Górzyński, który wygłosił prelekcje nt. symboli w liturgii, obecnie ks. dr Matczak analizuje liturgię Mszy św. - opowiada Mateusz Rutynowski z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Fundamentem do zrozumienia liturgii jest uświadomienie sobie, że to dzieło całego ludu Bożego, nie tylko kapłana. To zaproszenie dla nas wszystkich do wejścia w rzeczywistość nieba. Liturgia to przedsmak tego, co będziemy przeżywać w niebie - zaznaczył ks. Matczak.

Podczas spotkania omawiał poszczególne części liturgii, wyjaśniając wiele wątpliwości słuchaczy. - Aklamacja Sanctus powinna być zawsze śpiewana, to wyraz naszej radości z przebywania blisko Boga. Coś niedobrego dzieje się w świątyniach, że przestajemy śpiewać. Śpiew to radość. Podobnie po przyjęciu Komunii św. nie powinniśmy klękać i zamykać się w sobie, ale włączyć się we wspólny śpiew - to jest bowiem moment na doświadczenie jedności. Czas na medytację będzie później - mówił ks. Matczak.

Więcej w numerze 48. "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego" na 3 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL