Nowy numer 41/2019 Archiwum

10 pytań w referendum

Nie ma żadnych wątpliwości, że konstytucja powinna być zmieniona - mówiła w Olsztynie Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej konstytucji. Referendum planowane jest na 11 listopada, a obecnie w całym kraju odbywają się konsultacje, konferencje i spotkania regionalne. Debata w Olsztynie dotyczyła wzajemnych relacji organów władzy w Polsce.

- Obecnie pracujemy przede wszystkim nad tym, jak sformułować pytania referendalne. Zależy nam na tym, by tematów poruszanych na spotkaniach było jak najwięcej, by docelowo sformułować około 10 pytań, które będzie można zadać obywatelom w referendum - tłumaczy Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

- To, że konstytucja powinna być zmieniona, nie ma żadnej wątpliwości. W tym roku minęło 20 lat od uchwalenia poprzedniej konstytucji - ani razu nie pojawia się w niej słowo „europejski”, nie byliśmy wówczas członkiem NATO, nie byliśmy w Unii Europejskiej - podkreślała H. Szymańska. Przypomniała również, że w konstytucjach majowej oraz marcowej istniały zapisy o rewizji ustawy zasadniczej co 25 lat w celu dostosowania do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Prezydent RP Andrzej Duda chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Istnieje też możliwość, że referendum będzie 2-dniowe: 10 i 11 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL