Nowy numer 44/2020 Archiwum

10 pytań w referendum

Nie ma żadnych wątpliwości, że konstytucja powinna być zmieniona - mówiła w Olsztynie Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej konstytucji. Referendum planowane jest na 11 listopada, a obecnie w całym kraju odbywają się konsultacje, konferencje i spotkania regionalne. Debata w Olsztynie dotyczyła wzajemnych relacji organów władzy w Polsce.

- Obecnie pracujemy przede wszystkim nad tym, jak sformułować pytania referendalne. Zależy nam na tym, by tematów poruszanych na spotkaniach było jak najwięcej, by docelowo sformułować około 10 pytań, które będzie można zadać obywatelom w referendum - tłumaczy Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

- To, że konstytucja powinna być zmieniona, nie ma żadnej wątpliwości. W tym roku minęło 20 lat od uchwalenia poprzedniej konstytucji - ani razu nie pojawia się w niej słowo „europejski”, nie byliśmy wówczas członkiem NATO, nie byliśmy w Unii Europejskiej - podkreślała H. Szymańska. Przypomniała również, że w konstytucjach majowej oraz marcowej istniały zapisy o rewizji ustawy zasadniczej co 25 lat w celu dostosowania do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Prezydent RP Andrzej Duda chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Istnieje też możliwość, że referendum będzie 2-dniowe: 10 i 11 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama