Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przedsmak nieba

– Konsekracja ma być momentem adoracji, nie spuszczajmy głowy, podnieśmy wzrok i stańmy z Bogiem twarzą w twarz. Przychodzimy na Mszę św. nie dla siebie, ale dla Niego – mówi ks. Matczak.

W olsztyńskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie, podczas którego o liturgii eucharystycznej opowiadał ks. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii metropolitalnej.

Dzieło całego ludu Bożego

Spotkania na temat liturgii organizujemy od dwóch lat. Jest wielka potrzeba, by zagadnienia związane z tym tematem przybliżać wierzącym – liturgia jest obecna w naszym życiu każdego dnia, jest najistotniejszą częścią życia Kościoła, a podczas katechez czy spotkań parafialnych rzadko tłumaczy się tajniki liturgii – opowiada Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana. Podczas spotkań na temat symboli w liturgii prelekcję wygłosił abp Józef Górzyński, a obecnie ks. Matczak analizuje liturgię Mszy św. – Fundamentem do zrozumienia liturgii jest uświadomienie sobie, że jest to dzieło całego ludu Bożego, nie tylko kapłana. To zaproszenie dla nas wszystkich do wejścia w rzeczywistość nieba. Liturgia to przedsmak tego, co będziemy przeżywać w niebie – zaznaczył na początku spotkania ks. Matczak. Przypomniał również soborową konstytucję o liturgii, w której czytamy, że „liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”. – Żeby wejść na szczyt, trzeba się przygotować, to wymaga wysiłku, czasem nawet pojawia się zniechęcenie, ale cały ten trud jest tego warty. Gdy już wejdziemy na szczyt, możemy inaczej spojrzeć na cały otaczający nas świat. Przy źródle zaś trzeba uklęknąć, żeby się napić, ugasić pragnienie. Jeśli nie padniemy na kolana, nigdy nie ugasimy najważniejszego pragnienia Boga w swoim życiu – mówił ks. Matczak.

Wszystko na chwałę Boga

Podczas wykładu prelegent podkreślił, że w trakcie liturgii każda czynność ma znaczenie nie tylko dosłowne, ale również mistyczne. – Złożenie darów jest zawsze procesją – nieważne, czy ludzie niosą je przez cały kościół, czy ministrant ze stolika. To zawsze jest procesja, w której składamy Bogu absolutnie wszystko: nie tylko dary ziemi, ale też nasze problemy, troski, całe nasze życie. Nieprzypadkowo też taca jest zbierana właśnie w tym czasie – to również powinien być nasz dar – tłumaczył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Przypomniał również, że istotą liturgii jest to, że odbywa się na chwałę Boga. – To jest inna rzeczywistość, doświadczenie innego świata, stajemy w obliczu świętości. Konsekracja ma być momentem adoracji, nie spuszczajmy głowy, podnieśmy wzrok i stańmy z Bogiem twarzą w twarz. Przychodzimy na Mszę św. nie dla siebie, ale dla Niego. Komunię Świętą przyjmujemy po to, by trwać w jedności z Kościołem. Dlatego po przyjęciu Komunii nie powinniśmy klękać i zamykać się w sobie, ale włączyć się we wspólny śpiew – to jest bowiem moment na doświadczenie jedności. Czas na medytację będzie później – podkreślił ks. Matczak. Wysoka frekwencja, ożywiona dyskusja i wiele pytań do prowadzącego pokazują, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tematem i coraz bardziej świadomych tego, co dzieje się podczas Mszy św. – Temat liturgii jest bardzo obszerny, dzięki tym spotkaniom uczestnicy pomagają w swoich parafiach we wprowadzaniu pozytywnych zmian. To pokazuje, że spotkania realizują swój cel. W poprzednim roku analizowaliśmy sakrament chrztu, w tym Eucharystii, za rok będzie to sakrament bierzmowania – dodaje Mateusz Rutynowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama