Nowy numer 44/2020 Archiwum

Potrzebne będą pieniądze

Caritas Archidiecezji Warmińskiej nabyło kamienicę, w której - po remoncie - będzie znajdować się hospicjum.

Caritas od wielu lat starała się o budynek, w którym mogłoby stworzyć stacjonarne hospicjum dla dzieci. Obecnie od lata działa taka placówka o charakterze domowym, tzn. pielęgniarki dojeżdżają do chorych, aby w domach udzielać im niezbędnej opieki medycznej. Teraz jest szansa, że marzenie się spełni - została zakupiona kamienica  przy ul. Kromera.

- W planach budynku, który nabyliśmy, jest zaadoptowanie go do potrzeb hospicjum dla dzieci, a także całej działalności hospicyjnej. Pragniemy stworzyć przyjazne miejsca dla osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. Jest potrzeba, aby było miejsce, gdzie dzieci mogłyby przebywać - podkreśla dyrektor warmińskiej Caritas ks. Paweł Zięba.

- Nieruchomość została wyceniona na nieco ponad milion złotych. Rada miasta wyraziła zgodę na sprzedaż obiektu z 99 proc. bonifikatą na rzecz Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Obiekt jest po pożarze. Niezbędny jest jego kapitalny remont - wyjaśnia Patryk Pulikowski z olsztyńskiego urzędu miasta.

To ostatni budynek, który pozostał z koszar zlokalizowanych przy ul. Kromera pod koniec XIX w., które dały początek olsztyńskiemu garnizonowi. Pierwotnie pełnił rolę odwachu, budynku, w którym mieściła się straż główna, także areszt. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Oczywiście na adaptację zniszczonej kamienicy potrzebne będą pieniądze. - Na razie próbujemy wszystko ogarnąć. Jest potrzeba dokładnej inwentaryzacji budynku. Jaki będzie ostatecznie koszt wykonania niezbędnych robót budowlanych, tego jeszcze nie wiemy. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Chcemy zachować jego walor historyczny. Dlatego potrzebujemy całej dokumentacji. To na pewno zwiększy koszty prac - wyjaśnia dyrektor.

W ramach zbiórki pieniędzy na remont i przystosowanie kamienicy, Caritas organizuje bal charytatywny, który odbędzie się 10 lutego 2018 r. w Hotelu Omega. - Zainteresowanych zapraszamy do wsparcia naszego dzieła - dodaje ks. Zięba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama