Nowy numer 43/2019 Archiwum

To moje królestwo

Gdzie jest największa kolekcja aparatów fotograficznych w Polsce? Na Warmii w Biskupcu.

- W ciągu czterech lat odwiedziło mnie już ponad 6 tys. osób. Większość z nich jest w kronikach. Byli ludzie z Australii, Stanów Zjednoczonych, chyba z większości państw w Europie. Byli też i ludzie znani, choćby Jacek Kawalec, Jerzy Kryszak, ale i Zenek Martyniuk z „Akcentu”. Przyjeżdżają i profesorowie. Po co przychodzą? Żeby obejrzeć moją kolekcję - uśmiecha się Wiesław Borowski.

Na regałach leżą aparaty fotograficzne, każdy inny, niezwykła kolekcja. - W czerwcu tego roku, kiedy otrzymałem certyfikat potwierdzający, że jest to największa kolekcja w Polsce, widniała liczba 1244 egzemplarze. Dziś jest to już ponad 1400 sztuk - nie ukrywa dumy.

Wszystko zaczęło się 46 lat temu. Wówczas dostał się do szkoły - elektryka w Olsztynie. - Mama była szczęśliwa. Kupiła mi radziecki aparat, smienę. Od tego się zaczęło - wspomina. Podchodzi do regału, spośród okazów wyciąga niepozorny stary aparat. - To ona - uśmiecha się.

Uwieczniał nim wiele chwil, imprezy szkolne, wyjazdy i rodzinę. Później jakieś zdjęcia w pracy. Znajomi prosili nawet, żeby robił fotografie na weselach. - Potem małżeństwo, rodzina i dzieci. Zacząłem od smieny, później kiev, zenit, kolejne. A stare zostawały na półce. I pewnego dnia spojrzałem na nie, i zaświtała mi myśl, że może warto byłoby kolekcjonować aparaty fotograficzne? Przecież to tak ładne eksponaty - opowiada.

Cała kolekcja mieści się w niewielkim pomieszczeniu. Ale pan Wiesław ma swoje marzenia. Żeby były przeszklone regały, dokładniejsze opisy eksponatów. - Miasto  docenia moją kolekcję. W tym roku będzie powiększane pomieszczenie. Dziś nie da się dobrze wyeksponować kolekcji, która nieustannie się powiększa. A ludzie przyjeżdżają. Nigdy nie pomyślałem, że tak się to rozwinie - mówi.

- Każdy człowiek powinien mieć jakieś zajęcie, jakieś hobby, choćby po to, aby głupoty do głowy nie przychodziły. Tak zawsze mówię młodym - dodaje. Spogląda na regały zapełnione setkami aparatów fotograficznych. O każdym z nich może powiedzieć wszystko. - To moje królestwo - się uśmiecha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama