Nowy numer 45/2019 Archiwum

Co nas powinno łączyć

– To świadectwo jedności Kościoła Chrystusowego potrzebne jest tym, którzy są z dala od jakiegokolwiek Kościoła – mówi ks. Paweł Hause.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach. – „Prawica Twoja wsławiła się mocą” – pod tym hasłem będzie przebiegał tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Karaibów – mówi ks. Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu w archidiecezji warmińskiej.

Droga ku jedności

– Karaibscy chrześcijanie wielu tradycji doświadczają zbawczego działania Boga, który przynosi wolność. Z tego powodu pieśń Mojżesza i Miriam (Wj 15,1–21) uznano za najbardziej odpowiedni motyw na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To pieśń triumfu nad uciskiem. Mieszkańcy Karaibów, tak jak Izraelici, mają swoją pieśń o zwycięstwie i wolności, która ich łączy. Jednak we współczesnym świecie między ludźmi często brakuje sprawiedliwości i współczucia. Porywczość, przemoc, niesprawiedliwość, uzależnienie od narkotyków i pornografii oraz ból, żal i udręka – to doświadczenia niszczące ludzką godność – zwraca uwagę ks. Rabczyński. Rozdział 15. Księgi Wyjścia pozwala nam zrozumieć, że droga do jedności musi często prowadzić przez wspólnotowe doświadczenie cierpienia. – Wyzwolenie Izraelitów z niewoli jest założycielskim wydarzeniem tworzącym jeden lud. Dla chrześcijan proces ten osiąga szczyt w tajemnicach Wcielenia i Paschy. Przez chrzest chrześcijanie uczestniczą w Bożej służbie pojednania, ale nasze podziały utrudniają świadectwo i misję wobec świata wymagającego boskiego uzdrowienia – dodaje kapłan.

Ekumeniczny mecz

Jedność chrześcijan jest wyzwaniem i na pewno nie może kończyć się jedynie na wspólnej modlitwie. Choć nie jest to łatwe, szczególnie na Warmii i Mazurach, gdzie ludzie doświadczyli wielu krzywd, właśnie ze względu na swoją przynależność do Kościoła. Dziś Kościoły katolicki i ewangelicko-augsburski otworzyły się na siebie i już nikogo nie dziwią wspólne przedsięwzięcia, wykraczające poza okres Tygodnia Modlitw. – Powinniśmy pokazywać nasze pozytywne działania. Ruch ekumeniczny jest już codziennością. Pamiętam, przed 20 laty akcje ekumeniczne były wielkim wydarzeniem. Wierni wówczas się poznawali. Dziś niektórym to spowszedniało, ale to dobrze, bo nawet jeśli frekwencja na wspólnych nabożeństwach jest mniejsza, to nasza jedność w modlitwie stała się czymś oczywistym. O to modliliśmy się do Ducha Świętego, o zjednoczenie przynajmniej w modlitwie – mówi pastor ks. Paweł Hause z Kętrzyna, biskup elekt diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Jako duszpasterze różnych Kościołów chrześcijańskich jesteśmy w wielkiej przyjaźni. Nawet co tydzień spotykamy się i gramy w piłkę nożną. To nas do siebie przybliża i sprawia, że na co dzień jesteśmy wobec siebie otwarci. Dzięki temu pojawiają się wspólne działania, może niekoniecznie spektakularne, ale na pewno świadczące o tym, że najważniejsza jest miłość, którą głosił Chrystus. – To wypływa z Ewangelii. Wspólne działanie na rzecz drugiego człowieka, wspólne zrobienie czegoś – to nas powinno łączyć. Wspólna modlitwa, wspólne celebrowanie przekładają się na wspólne działanie – dodaje pastor. Podkreśla, że w Kościele ewangelickim rok 2018 jest Rokiem Świadectwa Kościoła. – To świadectwo jedności Kościoła Chrystusowego potrzebne jest tym, którzy są z dala od jakiegokolwiek Kościoła. To są ci, którzy patrzą na nas. I niedobrze, kiedy widzą nas w waśniach, zazdrości, konkurowaniu ze sobą. Lepiej, żeby widzieli nas we współdziałaniu. Naszą rolą jest przybliżanie Chrystusa – mówi ks. Hause.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama