Nowy numer 50/2019 Archiwum

Wracamy do tradycji

Kolędnicy z parafii św. Jana Ewangelisty i MB Częstochowskiej w Bartoszycach odwiedzili mieszkańców.

W polskiej tradycji w okresie po świętach Bożego Narodzenia i uroczystości Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, domy mieszkańców odwiedzali kolędnicy. Elementem towarzyszącym kolędowaniu była wymiana darów. W zamian za składane życzenia, kolędnicy otrzymywali od gospodarzy smakołyki. Podczas kolędowania w różnej formie składano życzenia. Czy to poprzez śpiew, recytacje lub wykrzykiwanie tekstów związanych z Bożym Narodzeniem. Towarzyszyły temu przedstawienia kolędnicze oraz przebrania kolędników.

- W parafii pw. św. Jana Ewangelisty i MB Częstochowskiej w Bartoszycach zechcieliśmy również powrócić do pięknej polskiej tradycji kolędników - mówi ks. Paweł Szumowski. Dzieci i młodzież parafii, wraz ze swoimi duszpasterzami, jako kolędnicy życzyli błogosławieństwa Bożego i pomyślności w Nowym Roku. Razem, przebrani za postacie: Maryi, Józefa, Trzech Króli, pastuszków, anioła i diabła weszli do klatek schodowych bloków znajdujących się na terenie parafii, gdzie przez głośny i radosny śpiew zachęcali do wyjścia z mieszkań i wspólnego kolędowania. Na zakończenie księża udzielali parafianom indywidualnego błogosławieństwa, a kolędnikom można było  ofiarować podarki. 

- Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem przez naszych parafian. Dużo osób chętnie otwierało drzwi swoich mieszkań i z otwartością włączało się w przeżywanie kolędowania. Wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich spowodowane ze wspólnego radowania się z nowonarodzonego Chrystusa. Kolędowanie to również piękna forma ewangelizacji, wychodzenia do ludzi i głoszenia Dobrej Nowiny - podkreślają duszpasterze z Bartoszyc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama