Nowy numer 42/2019 Archiwum

Święty trójkąt małżeński

Przytłacza was codzienność? Idźcie na randkę!

Tydzień Małżeństwa to inicjatywa, która od kilku lat gości w różnych miastach Polski. W tym roku po raz pierwszy również w Olsztynie. – Na podsumowaniu Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny dowiedzieliśmy się, że takie akcje mają miejsce w innych miastach. Stwierdziliśmy z naszą załogą Civitas Christiana: dlaczego nie u nas? – mówi Iwona Dziak, organizator z ramienia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Trochę inaczej

Tydzień Małżeństwa to cykl imprez, które odbywać się będą od 7 do 13 lutego w stolicy Warmii i Mazur. – Chodzi o promowanie małżeństwa; realnej, dobrej, satysfakcjonującej relacji. Statystyki dotyczące rozwodów są, niestety, dość przygnębiające – my chcemy pokazać, że małżeństwo to świetna sprawa. Dlatego proponujemy małżonkom różne wydarzenia w czterech obszarach: duchowym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym – opowiada I. Dziak.

Całość rozpocznie się 7 lutego Mszą św. w kościele św. Mateusza w Olsztynie, podczas której świadectwo dadzą Ewa i Grzegorz Chmielewscy. Kolejne dni to m.in. sesja fotograficzna, randka taneczna w Eranovie, warsztaty psychologiczne, randka małżeńska, wyjście do kina czy uroczysta Msza św. z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. Pełny program oraz zapisy (niektóre wydarzenia mają ograniczoną liczbę miejsc) można znaleźć na: www.olsztynski.civitaschristiana.pl.

– Codzienność może nas przytłoczyć, gonimy z pracy do domu, odebrać dzieci, zawieźć na dodatkowe zajęcia, zrobić zakupy... Zaniedbujemy przy tym małżeństwo. My proponujemy, żeby spędzić te dni w trochę inny sposób, wspólnie, dostrzec, o co tak naprawdę chodzi w małżeństwie – zachęcają organizatorzy.

Każdy przez to przechodzi

– Czujemy, że nasze małżeństwo z roku na rok rozkwita. Kiedyś myśleliśmy, że jest nam dobrze ze sobą, ale przez uczestnictwo w różnych warsztatach i rekolekcjach dowiedzieliśmy się, że można jeszcze lepiej i że na wielu płaszczyznach możemy się rozwijać jako małżonkowie. Chcemy to przekazać innym – podkreśla Anna Rokita, która razem z mężem Markiem poprowadzi konferencje oraz randkę małżeńską. – Na randki chodzi się nie tylko przed ślubem, ale też po nim – to jeden z wielu elementów wzmacniania więzi. Tak naprawdę poznajemy się bowiem wtedy, kiedy jesteśmy już razem i tylko razem, kiedy – jak mówią niektórzy – furtka jest już zamknięta – i dobrze, że tak jest. Jeśli pojawią się jakieś zgrzyty (a pojawią się na pewno; my też przechodziliśmy przez swoje kryzysy), wtedy trzeba szukać rozwiązań.

– Warto poznawać nie tylko siebie, ale również inne małżeństwa, gromadzić takie grupy wsparcia, z którymi możemy się dzielić i od których możemy się uczyć. Słyszymy wokół, że ktoś się rozwodzi, inny żyje bez ślubu... A jest naprawdę dużo dobrych małżeństw, rodzin, które warto poznać – zaznacza Marek.

Inwestycja w nas

Ksiądz Wojsław Czupryński, archidiecezjalny duszpasterz rodzin, podkreśla, że wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Małżeństwa to dobra inwestycja nie tylko dla samych małżonków. – To jest w interesie Kościoła, Polski, nas wszystkich – zdrowe rodziny to zdrowe społeczeństwo. To też nadzieja dla tych, którzy może mają jakiś kryzys i myślą, że najpiękniejsze mają już za sobą. Niekoniecznie, może to, co najlepsze, dopiero na nich czeka? Uczymy się języków, zdobywamy kompetencje zawodowe, poświęcamy czas, energię, pieniądze... A zapominamy, że inwestować trzeba też w małżeństwo, bo ono wymaga nieustannej troski – mówi ks. Czupryński.

Dodaje, że ważne jest zaproszenie Pana Boga do swojego związku. – Kiedy patrzymy na żonę czy męża ze świadomością, że jest z nami również Jezus, to dużo łatwiej jest prowadzić dialogi, dużo łatwiej jest wybaczać – a to dwie rzeczywistości, które są nieodzowne w związku. Małżeństwo jest najlepsze wtedy, kiedy jest przeżywane w świętym, błogosławionym trójkącie – mąż, żona i Chrystus – mówi ks. Czupryński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL